Rozwiązanie umowy licencyjnej na znak towarowy

Pytanie:

"W 2002 r. spółka podpisała umowę licencyjną na używanie znaku towarowego na okres 5 lat. W dniu 19.07.2006 r. rozwiązano za porozumieniem stron tę umowę, równocześnie podpisano umowę sprzedaży prawa ochronnego na ten znak towarowy. Spółka rozpoczęła amortyzować nabyte prawo ochronne od sierpnia. Jak należy rozliczyć amortyzację znaku towarowego w lipcu, gdy był użytkowany na podstawie umowy licencyjnej? Czy w koszty można zaliczyć amortyzację za cały miesiąc, czy tylko za okres 01-19 lipiec?"

Odpowiedź prawnika: Rozwiązanie umowy licencyjnej na znak towarowy

Zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Powyższy przepis nie stanowi wprawdzie wprost o rozwiązaniu umowy licencyjnej na używanie znaku towarowego, niemniej jednak wydaje się, iż powyższą zasadę amortyzacji do końca miesiąca należy stosować również w takiej sytuacji.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika