1) Czy rejestracja i publikacja wzorów w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante w Hiszpanii (...)

1) Czy rejestracja i publikacja wzorów w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante w Hiszpanii stanowi import usług w rozumieniu Ustawy o podatku VAT
2) Czy Spółka postąpiła prawidłowo wystawiając fakturę wewnętrzną z tytułu importu usług prawniczych na wartość wynikającą z dokumentu wewnętrznego i rozpoznając podatek należny VAT wg stawki 22% i odliczając podatek naliczony z tytułu importu usług.

Wnioskiem z 10.07.2006 r. Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów o podatku od towarów i usług w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:

Spółka w dniu 16.12.2005 r. dokonała wpłaty zaliczki z tytułu zgłoszenia 25 wzorów dywanów do rejestracji i publikacji Wzoru Wspólnotowego w Urzędzie Harmonizacji OHIM Znaki Towarowe i Wzory w Alicante w Hiszpanii.

Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego przyjął zgłoszenie Spółkii przyznał w dniu 07.03.2006 r. numery rejestracyjne dla 25 wzorów dywanowych. Publikacja zastrzeżonych wzorów ma miejsce w Biuletynie Wzorów Wspólnotowych on-line od dnia 07.03.2006 r., a jako potwierdzenie wykonania usługi Urząd przesłał do Spółki 25 certyfikatów rejestracji wzorów. Z tytułu świadczonych usług patentowych Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego nie wystawił faktury. Spółka zaewidencjonowała w swoich księgach koszty z tytułu powyższych usług na podstawie dokumentu wewnętrznego.

Porady prawne

Zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku VAT Spółka uznała powyższe zastrzeżenie i publikację wzorów za import usług patentowychw ramach usług prawniczych i stosownie do zapisu art. 19 ust. 1 ustawyo podatku VAT wystawiła w dniu wykonania usługi tj. 07.03.2006 r. fakturę wewnętrzną z tytułu importu usług prawniczych na wartość wynikającąz dokumentu wewnętrznego i rozpoznała na fakturze wewnętrznej podatek należny VAT wg stawki 22% i odliczyła podatek naliczony z tytułu importu usług.

W tak przedstawionym stanie faktycznym Spółka wnosi o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowegow następującym zakresie:

1) Czy rejestracja i publikacja wzorów w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante w Hiszpanii stanowi import usług w rozumieniu Ustawy o podatku VAT
2) Czy Spółka postąpiła prawidłowo wystawiając fakturę wewnętrzną z tytułu importu usług prawniczych na wartość wynikającą z dokumentu wewnętrznego i rozpoznając podatek należny VAT wg stawki 22% i odliczając podatek naliczony z tytułu importu usług.

Zdaniem Podatnika, zastrzeżenie i ochrona 25 wzorów dywanowych na terytorium państw Unii Europejskiej w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego OHIM w Alicante w Hiszpanii jest importem usług prawniczych, ponieważ zgodnie z PKWiU usługi patentowe ujęte są w grupie usług prawniczych pod symbolem 74.11.14.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 i ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku VAT ? miejscem świadczenia usług prawniczych świadczonych przez podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, alew kraju innym niż kraj świadczącego usługę jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada swoją siedzibę.

Stosownie do postanowień art. 17 ust. 1 pkt 4, w powyższym przypadku Spółka jest podatnikiem, ponieważ jest usługobiorcą usług świadczonych przez podatników posiadających miejsce zamieszkania poza terytorium krajui jest zobowiązania do wystawiania faktury wewnętrznej z tytułu importu usług w rozumieniu art. 106 ust. 7 powyższej ustawy w terminie wykonania usługi tj. 07.03.2006 r.

Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza co następuje:

W myśl art. 2 ust. 9 ustawy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towaru i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.; zmiana ostatnia: Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029) import usług rozumiany jest jako świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Wskazany wyżej przepis określa jako podatników osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Zgodnie z generalną zasadą zawartą w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT,w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi ? miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Od powyższej zasady są jednak wyjątki. I tak m.in. w przypadku usług prawniczych, zgodnie z zapisami art. 27 ust. 3 i ust. 4 pkt 3, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Skoro ? zgodnie z przedstawionym wyżej stanem faktycznym ? nabyte od podmiotu z Hiszpanii usługi patentowe zostały zaliczone przez Spółkę do usług prawniczych to czynność ta stanowi import usług, o którym mowa w art. 2 ust. 9 ustawy o VAT. Spółka jako usługobiorca jest obowiązana opodatkować nabycie tych usług podatkiem VAT wg stawki 22% (art. 41 ust. 1).

Obowiązek podatkowy, w myśl art. 19 ust. 1 ustawy, powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę ? obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania (art. 19 ust. 11. w związku z ust. 19)

W przedmiotowej sprawie zapłata części należności za czynność stanowiącą dla Spółki import usług nastąpiła przed terminem jej wykonania, zatem obowiązek podatkowy dla Spółki powstał z chwilą dokonania zapłatyw tej części za usługę. Obowiązek podatkowy w pozostałej części, w myśl art. 19 ust. 1, powstanie w chwili wykonania usługi, o ile Spółka nie dokonała pozostałej części płatności przed jej wykonaniem.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 podatnik dokonujący importu usług zobowiązany jest do wystawienia faktury wewnętrznej. W omawianym przypadku Spółka powinna wystawić dwie faktury wewnętrzne dokumentujące odpowiednio zaliczkę i dokonanie pozostałej części płatności.

Zasady wystawiania faktur wewnętrznych zostały określone w § 25 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z 2005r.) stanowiącym, iż przepisy § 9, 13-17, 19, 20 i 23 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego od importu usług ( art. 86 ust. 2 pkt 4). Natomiast prawo do obniżenia kwoty podatku należnego ? stosownie do art. 86 ust. 10pkt 2 ustawy o VAT ? powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy od importu usług. Jeżeli jednak podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).

Reasumując, w przypadku nabycia przez Spółkę usług prawniczych od podmiotu z Hiszpanii czynność ta stanowi import usług w rozumieniu ustawyo VAT i powinna być udokumentowana fakturą wewnętrzną. Na podatniku ciąży obowiązek obliczenia kwoty podatku należnego z zastosowaniem właściwej stawki podatku VAT (22%). Spółce będzie przysługiwało także prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w tym samym miesiącu lub miesiącu następnym, pod warunkiem że nabyte usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Należy przy tym podkreślić, iż obowiązek klasyfikowania czynności spoczywa na podatniku, który w przypadku jakichkolwiek trudności w ustaleniu właściwego grupowania może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikujących Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).

Mając powyższe na uwadze, organ podatkowy postanowił jak w sentencji

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy ? do czasu zmiany przepisów prawa.

Interpretacja niniejsza wiąże organ podatkowy do czasów zmiany przepisów prawa.

Na postanowienie służy zażalenie do dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać podstawy uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika