Czy wydatki poniesione w związku z przeprowadzeniem badania sprawozdania finansowego wg. standardów (...)

Czy wydatki poniesione w związku z przeprowadzeniem badania sprawozdania finansowego wg. standardów międzynarodowych tj. US GAAP stanowią koszt uzyskania przychodów?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Sródmieście w odpowiedzi na pismo Spółki znak: (...) z dnia 23.07.2003 r. (data wpływu do Urzędu: 31.07.2003 r.) w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych w związku z przeprowadzeniem badania sprawozdania finansowego wg standardów międzynarodowych tj. US GAAP - działając w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) przekazuje poniższe informacje:

Z treści przedmiotowego pisma wynika, iż Spółka zamierza zawrzeć umowę z firmą audytorską o przeprowadzenie badania sprawozdania finansowego wg wymogów polskiego prawa bilansowego oraz wg standardów US GAAP Spółka podaje, iż powodem przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego wg standardów US GAAP jest fakt, iż jest ona częścią międzynarodowego koncernu (...), a stosowane systemy księgowe jak również sporządzane sprawozdania finansowe muszą odpowiadać standardom międzynarodowym tj. US GAAP.

Porady prawne

Zgodnie z ogólną definicją zawartą w art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztem uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Powyższe oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zarówno te bezpośrednie jak i pośrednio związane z przychodami. Zaliczając do kosztu uzyskania przychodów dany wydatek podatnik winien wykazać jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub, że wydatek ten jest związany z konkretnym przedsięwzięciem gospodarczym.

Określony przez Spółkę cel przeprowadzenia dodatkowego badania sprawozdania finansowego wg standardów US GAAP nie pozwala jednoznacznie stwierdzić czy wydatek ten wykazuje związek przyczynowo skutkowy z faktycznymi bądź potencjalnymi przychodami Spółki, w związku z czym nie można jednoznacznie rozstrzygnąć czy poniesione na ten cel wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.

Organ podatkowy podkreśla, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztem uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Są to więc koszty bezpośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, czyli związane z funkcjonowaniem firmy. A więc tylko tak rozumiane koszty mogą stanowić koszty uzyskania przychodu.
W świetle powyższych wyjaśnień wydatek związany z badaniem sprawozdania finansowego wg standardów US GAAP, będzie stanowił koszt uzyskania przychodów przypadku jeśli podatnik wykaże jego związek przyczynowo-skutkowy z faktycznymi bądź potencjalnymi przychodami Spółki, bądź że jego poniesienie jest warunkiem dla funkcjonowania firmy. Natomiast jeśli badanie to przeprowadzone będzie dla potrzeb np. udziałowców i nie związane będzie z przychodami Spółki wydatki z tego tyt. nie będą stanowić kosztu uzyskania przychodu.

Nadmienić należy, iż przeprowadzenie badania sprawozdania finansowego do którego podatnik zobowiązany jest w oparciu o obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa polskiego tj. ustawę o rachunkowości - celem którego jest przedstawienie pisemnej opinii i raportu o prawidłowości i rzetelności sprawozdania finansowego oraz o sytuacji majątkowej i finansowej podmiotu i wyniku finansowym - zawiera miarodajne ustalenia w tym zakresie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania podmiotu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika