Czy właściciel firmy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość diet związanych z (...)

Czy właściciel firmy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość diet związanych z podróżami służbowymi odbywanymi osobiście?
Czy wyjazd z towarem w celu znalezienia kontrahenta, negocjacji z nim i sprzedaży produktów można potraktować jako podróż służbową?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 217 poz. 1590) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 19.06.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Porady prawne

Po analizie stanu faktycznego tut. Organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z wniosku wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie produkcji szczotek i pędzli. Swoje wyroby sprzedaje w kraju i zagranicą. Nie posiada Pani stałych odbiorców towarów. Do potencjalnych klientów jeździ osobiście samochodem ciężarowym wraz z towarem, negocjuje warunki sprzedaży, oferuje towar i jeśli dochodzi do transakcji sprzedaje towar.

We wniosku zawarto zapytanie, czy właściciel firmy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość diet związanych z podróżami służbowymi odbywanymi osobiście. Zwróciła się Pani z prośbą o rozstrzygnięcie, czy wyjazd z towarem w celu znalezienia kontrahenta, negocjacji z nim i sprzedaży produktów można potraktować jako podróż służbową.

Wyraziła Pani stanowisko, że ma prawo zaliczyć wartość diet do kosztów, ponieważ opisane działania mieszczą się w pojęciu podróży służbowej.

Art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z kolei zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 52 w/w ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

W świetle w/w przepisów aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, to między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie, zwiększenie bądź funkcjonowanie źródła przychodów.

Zatem wartość diet z tytułu podróży służbowych osoby prowadzącej działalność gospodarczą w wysokości diet przysługujących pracownikom, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra może stanowić koszt uzyskania przychodów, pod warunkiem istnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy tym wydatkiem a przychodami z działalności gospodarczej, o którym mowa powyżej.

Zasady ustalania należności z tytułu podróży służbowych dla pracowników sfery budżetowej regulują rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r.:
- w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. nr 236 poz. 1990 ze zm.) oraz
- w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. nr 236 poz. 1991 ze zm.).

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa pojęcia podróży służbowej.

Definicja podróży służbowej została zawarta w art. 77/5 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), zgodnie z którą podróżą służbową jest wykonywanie przez pracownika, na polecenie pracodawcy, zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy.

Ponieważ w art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcie podróży służbowej odniesiono także do osób prowadzących działalność gospodarczą, to należy w tym zakresie stosować regulacje prawne przyjęte dla pracowników.

Wobec powyższego wyjazdy Pani poza miejscowość, w której znajduje się siedziba firmy lub poza stałe miejsce wykonywanej działalności gospodarczej, dla potrzeb tej działalności, spełniają kryteria podróży służbowej.

Zatem postanowiono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika