Czy podlegają odliczeniu w ramach remontu i modernizacji wydatki poniesione na fundusz remontowy wspólnoty (...)

Czy podlegają odliczeniu w ramach remontu i modernizacji wydatki poniesione na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej bez posiadania dowodów wpłat?

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 02 lutego 2004 roku, uzupełnione pismem przesłanym w dniu 16.02.04 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia, iż:

W związku z art. 27 a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 w/w ustawy, obniżony na podstawie z art. 27 b o kwotę składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej. Wysokość w/w wydatków ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty (art. 27 a ust. 6 pkt 1 cyt. ustawy). Zatem w powołanym przepisie ustawodawca jednoznacznie określił sposób dokumentowania wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, podlegających odliczeniu od podatku.

Porady prawne

Z przedstawionego w Pani piśmie stanu faktycznego wynika, iż nie jest Pani członkiem wspólnoty mieszkaniowej, a jedynie jest Pani najemcą lokalu mieszkalnego, którego właścicielem pozostaje Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu i to im wpłaca Pani wszystkie należności związane z najmem mieszkania, nie dokonując odrębnych wpłat na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej. Członkiem wspólnoty mieszkaniowej utworzonej w tym budynku jest Starostwo Powiatowe i z jego konta wpłacane są należności na fundusz remontowy wspólnoty.

Biorąc pod uwagę cytowane wyższej przepisy oraz stan faktyczny sprawy należy stwierdzić, iż brak jest podstaw prawnych do skorzystania przez Panią z odliczenia od podatku z tego tytułu, gdyż nie dysponuje Pani zgodnie z wolą ustawodawcy przedmiotowymi dowodami wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika