W którym momencie powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku nabycia (...)

W którym momencie powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku nabycia akcji francuskiej spółki na zasadach preferencyjnych czy też otrzymanych nieodpłatnie?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków -Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy -Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wystąpienia z dnia 06.03.2006 r. przekazanego przez Ministra Finansów w celu załatwienia wniosku z właściwością, w części dotyczącej zasad opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych z Francji (data wpływu do tut. Organu 22.09.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza,iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Ze złożonego w dn.06.03.2006 r. wniosku wynika, że jest Pan uczestnikiem specjalnego programu prywatyzacji francuskiej spółki EE a program ten przewiduje cztery formuły nabycia od francuskiego Skarbu Państwa akcji EE: 1, 2, 3, 4. Zakupione w formułach 3 i 4 akcje jak również akcje otrzymane bezpłatnie są niezwłocznie po nabyciu wnoszone do specjalnego funduszu inwestycyjnego, gdzie są zamieniane na jednostki uczestnictwa w tym funduszu. Pan jako uczestnik specjalnego programu nabycia akcji, korzysta z 20% zniżki przy ich zakupie (w stosunku do ceny oferowanej za akcje EE inwestorom nie korzystającym z programu). Dodatkowo płatność za akcje została Panu rozłożona na trzy nieoprocentowane raty a jeżeli w określonym czasie nie dokona Pan zbycia przedmiotowych akcji, od francuskiego skarbu państwa otrzyma Pan nieodpłatnie nowe akcje (akcje bezpłatne).

Pytanie Pana dotyczy obowiązku zapłaty podatku w związku ze zniżką udzieloną przy zakupie akcji, obowiązku zapłaty podatku w związku z zapłatą za akcje w trzech nieoprocentowanych ratach oraz obowiązku zapłaty podatku w momencie otrzymania akcji nieodpłatnie.
W złożonym wniosku zajmuje Pan stanowisko, iż obowiązek podatkowy nastąpi dopiero w momencie zbycia akcji i uzyskania dochodu z tej transakcji a nie w momencie korzystania z preferencyjnego nabycia.

Mając na względzie przedstawiony przez Pana stan faktyczny oraz stan prawny obowiązujący w przedmiotowej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta stwierdza co następuje: moment uzyskania dochodu z akcji nie jest tożsamy z momentem ich otrzymania.
Przychód z tego tytułu jako przychód z kapitałów pieniężnych powstaje dopiero w momencie sprzedaży nabytych akcji. Stosownie bowiem do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2006 r. (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze. zm.), za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Kosztem uzyskania przychodów zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będą natomiast wydatki poniesione faktycznie przez Pana na nabycie akcji.
Zatem nabywając akcje po cenie niższej o 20% od ceny oferowanej za akcje EE inwestorom nie korzystającym z programu, nie uzyska Pan przychodu w momencie ich nabycia.
Odnosząc się do kwestii rozłożenia na trzy nieoprocentowane raty płatności za nabyte akcje stwierdzić należy, iż art. 17 ust.

1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od pożyczek. Z kolei stosownie do brzmienia art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są poszczególne koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy. Art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od pożyczek. Z analizy przytoczonych przepisów wynika, iż rozłożenie na trzy nieoprocentowane raty płatności za akcje jest zdarzeniem podatkowym neutralnym, nie powodującym zmian zarówno po stronie przychodu jak i po stronie kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym powyższa operacja nie powoduje żadnych skutków podatkowych.

Z kolei nieodpłatne nabycie akcji nie będzie skutkować zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w momencie ich otrzymania. W związku z tym, że w Pana przypadku akcje zostaną nabyte w sposób nieodpłatny, to w momencie ich odpłatnego zbycia dochód stanowić będzie wartość określona w umowie sprzedaży stosownie do art. 17 ust. 2 w związku z art. 19 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem w tym też przypadku, nie wystąpią koszty uzyskania przychodów, gdyż nie poniesie Pan wydatków na nabycie akcji (art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Reasumując powyższe stwierdzić należy, że nie ciąży na Panu obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w momencie otrzymania zniżki na zakup akcji, rozłożenia płatności za te akcje na trzy nieoprocentowane raty jak również w przypadku otrzymania darmowych akcji. Obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie odpłatnego zbycia akcji.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz wymienione przepisy tutejszy organ podatkowy postanawia jak na wstępie.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego kraków-Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacja podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika