Spółka pyta, czy dobrowolne wpłaty dokonywane na rzecz Spółki są opodatkowane podatkiem od czynności (...)

Spółka pyta, czy dobrowolne wpłaty dokonywane na rzecz Spółki są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W dniu 22 listopada 2006 roku do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Sp. z o. o. jest właścicielem domeny i ogólnodostępnego serwisu internetowego dotyczącego książek w Polsce i zamierza umożliwić czytelnikom portalu dokonywanie wpłaty dobrowolnych sum przeznaczonych na rozwój serwisu.
Spółka pyta, czy dobrowolne wpłaty dokonywane na rzecz Spółki są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W opinii Spółki, wpłaty te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych stosownie do unormowań zawartych w rozdziale 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu, udzielając interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku stwierdza co następuje:
Stosownie do art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 z późn. zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają:
? 1) następujące czynności cywilnoprawne:
a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
b) umowy pożyczki,
d) umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
e) umowy dożywocia,
f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
h) ustanowienie hipoteki,
i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
j) umowy depozytu nieprawidłowego,
k) umowy spółki (akty założycielskie);
2) zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;
3) orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.?
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych w art. 1 ust. 1 zawiera zamknięty katalog czynności podlegających ww. podatkowi. Enumeratywne wyliczenie czynności cywilnoprawnych wskazuje, iż zamiarem ustawodawcy było objęcie zakresem przedmiotowym omawianego podatku wyłącznie tych tylko zdarzeń prawnych, które mieszczą się w tym katalogu. Odnosząc obowiązujące regulacje prawne do stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika stwierdzić należy, że wpłaty na rzecz Spółki nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zatem stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika