Czy dopłaty z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wyjazdów (wycieczek, obozów, kolonii (...)

Czy dopłaty z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wyjazdów (wycieczek, obozów, kolonii i zimowisk) dzieci i młodzieży do lat 18, organizowanych przez szkoły podstawowe i gimnazja w których dzieci się uczą podlegają zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 78 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. O podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.)?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 78 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są: dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii,obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:
a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości,
b) z innych źródeł - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.
Z analizy treści wyżej wymienionego przepisu wynika, iż ustawodawca nie określił w jakiej formie ma prowadzić swoją działalność podmiot zajmujący się wypoczynkiem. Oznacza to, że zaliczyć do nich należy zarówno te podmioty, które świadczą usługi wypoczynkowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jak również i te, które zajmują się statutowo tego typu działalnością.
Z treści art. 92a ust. 1 ustawy z dnia 7.09.1991r. O systemie oświaty (tj. Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572) wynika, iż w czasie wolnym od zajęć szkolnych dla uczniów mogą być organizowane kolonie, obozy i inne formy wypoczynku.
Art. 92a ust. 2 ww. ustawy stanowi, iż minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określa w drodze rozporządzenia warunki, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasady jego organizowania i nadzorowania.
Rozporządzeniem z dnia 21.01.1997r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzoru (Dz. U. z 1997r. nr 12, poz. 67 ze zm.) Minister Edukacji Narodowej zarządził co następuje:
- organizatorami wypoczynku mogą być szkoły i placówki, osoby prawne i fizyczne,a także jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej- § 2 rozporządzenia.
- wypoczynek może być organizowany w formach wypoczynku wyjazdowego (np. kolonie, obozy, zimowiska) i formach wypoczynku w miejscu zamieszkania (np. półkolonie, wczasy w mieści), zwanych dalej placówkami wypoczynku - § 3 ust. 1 rozporządzenia.
Biorąc pod uwagę powyższe przepisy należy stwierdzić, iż zarówno szkoły podstawowe i gimnazja są podmiotami prowadzącymi działalność w zakresie wypoczynku zorganizowanego w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, wobec czego dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do organizowanego przez te jednostki wypoczynku dzieci do lat 18, pracowników zwolnione jest podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Płatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika