Czy środki z bezzwrotnej pomocy wypłacane osobom fizycznym realizującym bezpośrednio ? na podstawie (...)

Czy środki z bezzwrotnej pomocy wypłacane osobom fizycznym realizującym bezpośrednio ? na podstawie umów o dzieło ? cel programu finansowanego z funduszu PHARE są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tczewie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 24.02.2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 28.02.2005 r.) uzupełniony w dniu 22.03.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu dnia 29.03.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania wynagrodzeń osób prowadzących kursy, warsztaty i szkolenia zatrudnionych na zasadzie umów o dzieło.

Porady prawne

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 24.02.2005 r. uzupełnionym dnia 29.03.2005 r. podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z zapytaniem, czy na podstawie art. 21 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia osób prowadzących kursy, warsztaty i szkolenia na zasadzie umów o dzieło wypłacane ze środków uzyskanych w ramach programu PHARE ZEWNĘTRZNA POMOC WSPÓLNOT EUROPEJSKICH są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stowarzyszenie Gmin w ... wyjaśniło, że jest podmiotem uprawnionym do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej a podatnik jest bezpośrednim beneficjentem środków uzyskanych w ramach programu PHARE ZEWNĘTRZNA POMOC WSPÓLNOT EUROPEJSKICH.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tczewie, po przeanalizowaniu zebranego w sprawie w/w wniosku materiału dowodowego wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst: Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wśród dochodów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt. 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca- bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Aby zatem skorzystać ze zwolnienia dochodów od podatku na podstawie powyższego przepisu muszą być spełnione łącznie dwie przesłanki:

? środki finansowe muszą pochodzić od rządów państw obcych, instytucji finansowych itd.,

? podatnik musi bezpośrednio realizować cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Z przedstawionego stanu prawnego wynika więc, że ze zwolnienia korzysta nie tylko osoba, która otrzymała środki pomocowe bezpośrednio od rządu państwa obcego czy organizacji międzynarodowej albo międzynarodowej instytucji finansowej, ale także ta, która otrzymała je za pośrednictwem instytucji uprawnionej do ich rozdzielania. Warunkiem zwolnienia jest, by podatnik bezpośrednio realizował cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. Oznacza to, że bez potrącania podatku ( zaliczki na podatek ) otrzymywać będą wynagrodzenia pracownicy, a także zleceniobiorcy czy osoby zaangażowane na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło, jeśli wynagrodzenia te są finansowane przez pracodawcę, zleceniodawcę ze środków pomocowych, a oni bezpośrednio realizują program objęty pomocą. Zwolnienie nie dotyczy dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem. Ograniczenie to oznacza, że nie korzystają ze zwolnienia tzw. podwykonawcy, tzn. osoby działające przy realizacji tych prac we własnym imieniu i na własny rachunek, natomiast obejmuje ono należności wypłacone pracownikom adresata pomocy oraz zleceniobiorcom bezpośrednio realizującym cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Beneficjentem pomocy zagranicznej mogą być zarówno osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne. W praktyce program pomocowy realizowany jest przez osoby fizyczne, zatrudnione przez tą jednostkę na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło. W przypadku gdy, beneficjent pomocy zawrze umowę z konkretną osobą o realizację określonego zadania, rozliczając ją tylko za dostarczony produkt ( zrealizowane zadanie ) i płacąc określoną w umowie kwotę, dochody otrzymane przez tą osobę będą zwolnione od opodatkowania, pod warunkiem, że wykonywane w ramach programu czynności mają charakter merytoryczny a nie pomocniczy ( administracyjny, tłumaczenia itp.).

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, że podatnik na realizację określonych zadań otrzymuje za pośrednictwem Stowarzyszenia Gmin środki bezzwrotnej pomocy finansowej. Podatnik jest bezpośrednim beneficjentem tej pomocy i bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z tych środków. Realizując wymienione w projekcie zadania zatrudnił na podstawie umów o dzieło osoby prowadzące kursy, warsztaty i szkolenia.

Reasumując w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym sprawy wynagrodzenia te korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art.21 ust.1 pkt.46 ustawy z dnia 26.07.1991 r.

Na zakończenie tut. organ podatkowy informuje, że przedstawiona w niniejszym piśmie interpretacja dotyczy opisanego przez wnioskodawcę stanu faktycznego i sporządzona została w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie skierowania zapytania do organu podatkowego oraz odpowiedzi na to zapytanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika