1. Czy przesunięcie towarów używanych w postaci budynków, stanowiących współwłasność podatników (...)

1. Czy przesunięcie towarów używanych w postaci budynków, stanowiących współwłasność podatników ? osób fizycznych z jednego przedsiębiorstwa prowadzonego przez podatników w formie spółki jawnej i wniesienie jako aportu do spółki cywilnej podlega opodatkowaniu na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (dz. U. nr 11, poz. 50 z późn. zm)?
2. czy spółka jawna wnosząca używane środki trwałe (nieruchomości w formie aportu do spółki prawa cywilnego może korzystać z prawa wynikającego z art. 19 i 20 ustawy o podatku od towarów i usług, i nie ma obowiązku korekty podatku naliczonego, który wcześniej został odliczony przy nabyciu środków trwałych?
3. czy w związku z przekazaniem towarów używanych w postaci nieruchomości ze spółki jawnej do spółki cywilnej w formie aportu należy dokonać korekty podatku naliczonego, który wcześniej został odliczony przy nabyciu tych nieruchomości stosując się do art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług?

Stan faktyczny:

Podatnik Spółka jawna osób fizycznych nabyła prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz prawo własności znajdujących się na tym gruncie budynków i budowli.

W wyniku rozwoju działalności gospodarczej wspólnicy spółki jawnej mają zamiar utworzyć spółkę cywilną, której głównym przedmiotem działalności będzie obsługa nieruchomości oraz jej wynajem na rzecz zarówno spółki jawnej, jak i innych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Nieruchomości, będące własnością spółki jawnej mają być wniesione aportem do nowoutworzonej spółki cywilnej.

Porady prawne

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz.50 z późn. zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Zatem co do zasady nie przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą zwolnioną lub będącą poza ustawą.

Związek zakupów ze sprzedażą opodatkowaną musi wystąpić w momencie dokonywania zakupu i następnie zakupy te powinny posłużyć prowadzonej przez podatnika działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do § 67 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym zwalnia się od podatku od towarów i usług wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Zatem zgodnie z ww. przepisem, wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) jest czynnością zwolnioną z podatku od towarów i usług.

Wniesienie aportu pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenia podatku naliczonego dokonane w trybie art. art. 19 i 20 ustawy o VAT jeżeli przedmiot aportu u podatnika wnoszącego aport związany był ze sprzedażą opodatkowaną.

Nie ma takiego związku jeżeli przedmiot aportu zakupiony był przez podatnika wnoszącego aport z zamiarem wniesienia takiego przedmiotu zakupu jako wkład niepieniężny (aport) do spółki. W odniesieniu do podatku naliczonego przy tego typu zakupach wnoszący aport w postaci takiego przedmiotu zakupu nie ma prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego. Jeżeli dokonał takiego odliczenia zobowiązany jest do dokonania stosowanej korekty w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonał odliczenia podatku naliczonego związanego z takim zakupem.

Reasumując wniesienie aportu, mimo że jest czynnością zwolnioną od podatku od towarów i usług, nie skutkuje obowiązkiem skorygowania podatku naliczonego odliczonego wcześniej przez podatnika pod warunkiem, że w momencie zakupu towarów i dokonywania odliczenia podatku naliczonego istniał rzeczywisty związek tych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika