Czy po 1 maja 2004 r. podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50 % podatku naliczonego od poszczególnych (...)

Czy po 1 maja 2004 r. podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50 % podatku naliczonego od poszczególnych rat leasingowych i nie więcej niż 5.000,-zł ?

Stan faktyczny :


Podatnik użytkuje w działalności gospodarczej samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego, zawartej w 2003 r. W stanie prawnym obowiązującym do 30.04.2004 r. Podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących raty leasingowe.


Ocena prawna stanu faktycznego :


Zgodnie z przepisem art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 mara 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 3 w/w ustawy, w przypadku posiadania samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:

DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,

n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

  • kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.

W przypadku usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w ust. 3 i 5, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć kwoty 5.000 zł - art. 86 ust. 7 w/w ustawy.

Zgodnie z przepisami przejściowymi zawartymi w art. 154 ust. 1 w/w ustawy przepisu art. 86 ust. 7 nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed dniem 1 maja 2004 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy.

W przedmiotowej sprawie Podatnik użytkuje w działalności gospodarczej samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego zawartej w okresie obowiązywania ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Przepisy obowiązującej do 30 kwietnia 2004 r. ustawy o VAT nie zezwalały na odliczanie podatku naliczonego przy zakupie lub leasingu samochodów osobowych i innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg.

Zatem ograniczenie - wynikające z przepisu art. 154 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w stosowaniu przepisu art. 86 ust. 7 w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania. Zatem przy zachowaniu warunków określonych w w/w ustawie Podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50 % kwoty określonej w fakturze i nie więcej niż 5.000,-zł od czynszu (rat) wynikającego z zawartej umowy leasingowej samochodu osobowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika