Czy przekształcenie działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków w małżeńską (...)

Czy przekształcenie działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków w małżeńską spółkę cywilną i wniesienie do niej aportem dotychczas prowadzonego przedsiębiorstwa spowoduje konsekwencje w zakresie podatku VAT i czy spółka cywilna będzie miała obowiązek zakupu nowych kas fiskalnych?.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Państwa z dnia 30 sierpnia 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:

Firma prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży pieczywa i. art. spożywczych. Działalność zarejestrowana jest na imię obojga małżonków. Zgłoszenie rejestracyjne zostało złożone na nazwisko jednego z małżonków.

Z dniem 15 października 2005 r. Państwo ... postanowili zawrzeć umowę spółki cywilnej i wnieść do niej aportem cale dotychczas prowadzone przedsiębiorstwo tj. towary handlowe, środki trwale oraz wyposażenie w tym kasy fiskalne.
Nowo powstała spółka przejmie wszelkie prawa i obowiązki dotychczas prowadzonej działalności.

Zapytanie dotyczy:

Czy postępowanie opisane we wniosku jest zgodne z przepisami VAT?.

Stanowisko wnioskodawcy:

Wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa nie wywołuje żadnego skutku podatkowego w zakresie podatku VAT jak również nie ma obowiązku zakupu nowych kas fiskalnych.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Przedsiębiorstwem, w myśl art. 55. 1 Kodeksu cywilnego, jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej i swoim zakresem obejmuje wszystko co wchodzi w jego skład. Tak rozumiane przedsiębiorstwo nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy VAT.

Ustawodawca nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem 'transakcji zbycia'.

Zdaniem tut. organu podatkowego pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu 'dostawy towaru' w myśl art. 7 ust. 1 ustawy VAT.

Oznacza to, iż zbycie przedsiębiorstwa obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzenia przedmiotem tych czynności jak wła-ściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Jeśli zatem prowadzona dotychczas działalność jest 'przedsiębiorstwem' w świetle podanych wyżej przepisów, stwierdzić należy, że do czynności wniesienia go aportem do spółki prawa cywilnego nie stosuje się przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a więc czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle art. 91 ust. 9 ustawy VAT, przy zbyciu przedsiębiorstwa korekta podatku naliczonego określonego w ust. 1 - 8 tego artykułu dokonywana jest przez nabywcę przedsiębiorstwa.
W związku z powyższym zbycie przedsiębiorstwa (w postaci wniesienia aportem) nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku dokonywanych przez podatnika -zbywcę.

Jeśli jednak przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonego do spółek prawa handlowego lub cywilnego nie jest przedsiębiorstwo lub zakład (oddział) samodzielnie sporządzający bilans (lecz np. środki trwałe, towary handlowe), czynność ta podlega opodatkowaniu, lecz jest zwolniona od tego podatku na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

W sprawie dotyczącej kas fiskalnych stwierdzić należy:

W art. 111 ust. 6 ustawy o VAT przewidziano przypadki, w których zachodzi konieczność zwrotu odliczonych lub zwróconych kwot otrzymanych przez podatnika z tytułu zakupu kas fiskalnych.
Obowiązek taki będzie występował m.in. , gdy podatnik w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestanie ich używania.

Ponadto w § 11 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących stwierdzono, że podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących dodatkowo, gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania:

1. zaprzestaną działalności,
2. nastąpi otwarcie likwidacji,
3.zostanie ogłoszona upadłość,
4.nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału),
5.dokonają odliczenia z naruszeniem określonych warunków.

W związku z tym, iż prowadzona dotychczas działalność przez Pana Adama ... zostanie zlikwidowana i powstanie nowa firma tj. spółka cywilna (co wiąże się z nadaniem nowego numeru identyfikacji podatkowej), kasy fiskalne w niej użytkowane zdaniem tut. organu podatkowego nie mogą być używane w nowopowstałej Spółce Cywilnej, bez wcześniejszej wymiany modułów fiskalnych.

Mając na względzie powyższe, w opisanej sytuacji wystąpi obowiązek dokonania odczytów pamięci fiskalnych we wszystkich użytkowanych w dotychczasowej firmie kasach fiskalnych.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego opisanego przez wnioskodawcę i traci swoja moc z chwilą zmiany przepisów jej obowiązujących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu - podatnika /płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorlicach w terminie 7 dni od daty otrzymania postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika