Czy Miasto i Gmina ma możliwość odzyskania podatku VAT realizując budowę kanalizacji sanitarnej (...)

Czy Miasto i Gmina ma możliwość odzyskania podatku VAT realizując budowę kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art.14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.03.2007 r. Nr OGL 3118/16/07/K w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.03.2007 r. w tut. organie podatkowym został złożony wniosek nr nr OGL 3118/16/07/K w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. We wniosku zawarto pytanie:
' Czy Miasto i Gmina ma możliwość odzyskania podatku VAT realizując inwestycję p.n. ' Budowa kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków dla miejscowości X i Y '.Z treści wniosku wynika, że zgodnie z art. 6 i art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001r. Nr 42 poz. 1591 ze zmianami ) do zadań własnych gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym oraz zaspokojenie zbiorowych potrzeb wspólnoty. W nawiązaniu do wyżej wymienionej ustawy Miasto i Gmina podejmuje starania o uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Gminy a w konsekwencji poprawę stanu środowiska naturalnego poprzez realizację zadania inwestycyjnego p.n. ' Budowa kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków dla miejscowości X i Y. W związku z tym, Burmistrz Miasta i Gminy wystąpił z wnioskiem do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o dofinansowanie realizacji zadania inwestycyjnego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Zdaniem Jednostki, nie może ubiegać się o zwrot podatku VAT ze względu na brak związku nabytych usług ze sprzedażą opodatkowaną. Nie ma również prawa do zwrotu podatku VAT w trybie § 27 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zmianami )

Porady prawne

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zmianami ) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego uzależnione jest od zakresu w jakim towary lub usługi związane są ze sprzedażą opodatkowaną.

Natomiast zagadnienia zwrotu kwot podatku naliczonego jednostkom dokonującym nabycia ( importu ) towarów i usług finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu regulują przepisy rozdziału 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami ), odpowiednio § 23 do § 34. Zgodnie z § 23 ust. 1 zarejestrowanym podatnikom, którzy dokonują nabycia towarów i usług lub importu towarów za środki finansowe bezpośrednio im przekazane na odrębny rachunek bankowy, na którym są ulokowane wyłącznie środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w § 6 ust. 3 i 4 przysługuje zwrot podatku naliczonego.

Przepis ten stosuje się odpowiednio do zarejestrowanych podatników dokonujących bezpośrednio nabycia towarów i usług lub importu towarów za środki finansowe przekazane z rachunku bankowego, na którym są ulokowane środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej przekazane przez podatnika, o którym mowa w ust. l o czym stanowi § 23 ust. 2. Stosownie zaś do § 25 ust. 1 rozporządzenia zwrot podatku przysługuje podatnikom, którzy spełniają następujące warunki:
1. złożyli zgłoszenie rejestracyjne i posiadają numer identyfikacji podatkowej;
2. prowadzą ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy;
3. w całości zapłacili należność obejmującą podatek naliczony z tytułu dokonanego nabycia towarów lub usług oraz posiadają oryginał faktury lub faktury korygującej, a w przypadku importu towarów - dokument stwierdzający zapłatę cła i podatków pobieranych przez organy celne, w przypadku zaś wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca- fakturę wewnętrzną lub fakturę wystawioną przez dostawcę, a także dokumenty handlowe potwierdzające dokonanie dostawy lub świadczenie usług;
4. posiadają rachunek bankowy, na którym są wyodrębnione środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w § 6 ust. 3 i 4;
5. posiadają zaświadczenie wydane przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, że nabycie zostało sfinansowane ze środków , o których mowa w § 6 ust. 4 pkt 2, a w przypadku nabycia sfinansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej wymienionych w § 6 ust. 3 i 4 pkt 1 przedstawią takie zaświadczenie, gdy naczelnik urzędu skarbowego zażąda jego przedstawienia w związku z potrzebą jednoznacznej identyfikacji tych środków.

Ponadto stosownie do § 26 ust. 1 zwrot podatku przysługuje również w przypadku, gdy nabycie towarów i usług lub import towarów są finansowane w części ze środków z rachunku bankowego, na którym ulokowane są wyłącznie środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w § 6 ust. 3 i 4, a w części z innych środków finansowych.
Z treści złożonego wniosku wynika, że planowana inwestycja wpisana jest w zakres zadań własnych Gminy, wynikających z przepisu art. 6 i 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. , Nr 142, poz. 159 ze zmianami ), co w świetle wyżej powołanego art. 15 ust. 6 wyłącza Gminę w tym zakresie z kręgu podatników VAT.
W tej sytuacji Jednostce nie będzie przysługiwać prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z zakupami towarów i usług dokonywanymi w ramach realizacji inwestycji p.n. Budowa kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków dla miejscowości Wierchomla Wielka i Wierchomla Mała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika