dotyczy stosowania przepisów art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług

dotyczy stosowania przepisów art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług

Z treści wniosku wynika, że z dniem 1 października 2005r. na podstawie Rozporządzenia Ministra Gospodarki i pracy nastąpiło włączenie Ośrodka Badawczo Rozwojowego Motoreduktorów i Reduktorów do Centrum Mechanizacji Górnictwa. W Jednostce OBR jak i w CMG będącym w świetle art. 93 ustawy Ordynacja podatkowa jej następcą prawnym stosowano przepisy art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie częściowego odliczania podatku oraz korekty podatku naliczonego. Połączone zakłady różnią się znacznie przychodami. W OBR dominują przychody ze sprzedaży opodatkowanej - proporcja wynosi 91 %, a w CMG - większą cześć przychodów stanowią przychody zwolnione - proporcja wynosi 26%.

Zapytanie Firmy dotyczy sposobu rozliczenia podatku naliczonego za październik 2005r. oraz sposobu dokonania rocznej korekty.

Zdaniem CMG należy ustalić proporcję do końca roku według wskaźnika stosowanego w jednostce przejmującej, czyli CMG - stosując niższą 26% proporcję.

Po zakończeniu roku wyliczona proporcja winna uwzględniać zarówno obroty CMG jak i OBR za 9 miesięcy 2005r. tj. za okres samodzielnej działalności i według tej struktury zostanie dokonana korekta podatku.

Z punktu widzenia prawa podatkowego, do sytuacji następstwa podatkowego zachodzącego w wyniku łączenia osób prawnych oraz spółek, mają zastosowanie przepisy art. 93 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Zgodnie z art. 93 § 1 powołanej wyżej ustawy osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

  1. osób prawnych,
  2. osobowych spółek handlowych,
  3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych
      - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

    Stosownie do art. 93 § 2 przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

    1. innej osoby prawnej (osób prawnych);
    2. osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

    Przedmiotem następstwa podatkowego są prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego, za które ustawa - Ordynacja podatkowa w art. 3 pkt 2 rozumie przepisy ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych.

    Powyższe oznacza, że jednostka (osoba prawa) przejmująca, łącząca się poprzez przejęcie innej osoby prawnej, przejmuje wszystkie prawa i obowiązki jednostki przejmowanej, w analizowanym stanie faktycznym wynikające z ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z poźn. zm.) oraz przepisów wydanych na jej podstawie.

    Zgodnie z art. 90 ust.

    1 ustawy z dnia 11marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

    Zgodnie z ust. 2 tego artykułu, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

    W myśl ust. 3 proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

    Stosownie do art. 90 ust. 4 ustawy proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

    Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności. Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie art. 90 ust. 5 i 6).

    W świetle wyżej cyt. przepisów w sytuacji włączenia OBRMiR do CMG będącego w świetle art. 93 ustawy Ordynacja podatkowa jej następcą prawnym, począwszy od października 2005r. wnioskująca Strona winna pomniejszać kwoty podatku należnego o część kwoty podatku naliczonego z uwzględnieniem proporcji określonej procentowo, zgodnie z art. 90 ust. 4 ustawy dla Jednostki - tj. jak wynika z pisma z dnia 24.10.2005r. - w wysokości 26%.

    W myśl art. 91 ust. 1wyżej cyt. ustawy o VAT po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.

    Zgodnie z ust.

    2 i 3 art. 91 ustawy w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust.1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.

    Korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty.

    Zatem w świetle ww. przepisów po zakończeniu roku należy dokonać korekty podatku naliczonego z uwzględnieniem za okres od stycznia do września 2005r. zarówno obrotów przejmującej i przejmowanej jednostki.

    Zatem stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

    Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

    Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika