Zapis a powołanie do spadku
Pytanie:
"Czym różni się zapis od powołania do spadku?"
Odpowiedź prawnika: Zapis a powołanie do spadku
Należy odróżnić powołanie do dziedziczenia od zapisu.
Powołanie do dziedziczenia oznacza bowiem powołanie do całości lub części (ułamkowej) spadku. Spadek zaś stanowi ogół praw i obowiązków majątkowych zmarłego o charakterze cywilnoprawnym. Tym samym nie można powołać do dziedziczenia konkretnego przedmiotu majątkowego. Następstwo prawne po osobie zmarłej, inaczej zwane dziedziczeniem (sukcesją), ma charakter sukcesji uniwersalnej, jest to następstwo pod tytułem ogólnym, spadkobierca na mocy jednego zdarzenia, jakim jest otwarcie spadku, wstępuje w ogół praw i obowiązków osoby zmarłej (spadkodawcy).
Zapis natomiast to zobowiązanie spadkobiercy do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej jako zapisobierca osoby, np. do przeniesienia na nią własności określonej rzeczy. Oznacza to, że zapisobiorca nie staje się właścicielem przedmiotu z chwilą otwarcia spadku, a ma jedynie roszczenie do spadkobiercy o przeniesienie własności1.
1Należy zauważyć, że obecnie możliwe jest zapisanie konkretnego przedmiotu majątkowemu określonej osobie, z takim skutkiem że osoba ta z chwilą otwarcia spadku nabywa własność tego przedmiotu (zapis windykacyjny), jest to wyjątek od zasady sukcesji uniwersalnej wprowadzony w wyniku zmiany Kodeksu cywilnego, która weszła w życie 23 października 2011 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?