Jaką stawką podatku VAT opodatkowane są usługi pocztowe świadczone w ramach zawartej umowy agencyjnej (...)

Jaką stawką podatku VAT opodatkowane są usługi pocztowe świadczone w ramach zawartej umowy agencyjnej z Pocztą Polską?

Pismem z dnia 24 maja 2004r. uzupełnionym pismem z dnia 25 maja 2004r. zwróciła się Pani do tut. organu podatkowego z zapytaniem dotyczącym zakresu stosowania podatku VAT do czynności wykonywanych w formie agencji pocztowej.

Stan faktyczny:
Podatnik jest czynnym podatnikiem podatku VAT, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu oraz w ramach zawartej z Rejonowym Urzędem Poczty w Kędzierzynie ? Koźlu umowy agencyjnej, świadczy usługi pocztowe.

Stanowisko podatnika:
W ocenie podatnika usługi przez niego świadczone w imieniu i na rzecz Poczty Polskiej winny być zwolnione z podatku VAT na podstawie załącznika Nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, poz. 2, jako objęte symbolem PKWiU 64.11. ? usługi świadczone przez pocztę państwową.

Po przeanalizowaniu treści zapytania oraz przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza co następuje:

Przypadki kiedy prowizje i inne wynagrodzenia z tytułu wykonywanych umów agencyjnych, zlecenia i pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze związanych ze świadczoną usługą lub sprzedawanym towarem są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką obniżoną ? wyraźnie przewidują przepisy prawa.

    Zgodnie z przepisem § 9 ust.1 ? 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 1 maja 2004r. Nr 97, poz. 970 ) ? Zwalnia się od podatku czynności wynikające z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa lub innej umowy o podobnym charakterze, w przypadku których podstawę opodatkowania dla agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby, świadczącej usługi o podobnym charakterze, stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi, pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 2 - 4.
  • 1 Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy tych podatników, którzy w danym roku podatkowym mogli korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy i dotyczy wartości sprzedaży w danym roku podatkowym z tytułu wykonywania czynności wymienionych w ust. 1, nie przekraczającej kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro, obliczonej w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 113 ust. 14 ustawy.
  • 2 Zwolnienie, o którym mowa w ust. 2, stosuje się pod warunkiem, że wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej równowartości 10 000 euro; do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
  • Zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 2, nie stosuje się do podatników:
  • 1) zarejestrowanych na podstawie art. 96 lub art. 157 ustawy jako ?podatnicy VAT czynni?;
  • 2) wykonujących również inne, niż wymienione w ust. 1, czynności opodatkowane;
  • 3) wykonujących czynności, o których mowa w art. 113 ust.13 ustawy;
  • 4) którzy zrezygnowali z prawa do zwolnień podmiotowych lub utracili to prawo w poprzednich latach podatkowych i od daty rezygnacji lub utraty tego prawa nie upłynęło 3 lata.?

W związku z powyższym w obecnym stanie prawnym do wykonywanych przez Panią usług agencyjnych nie można stosować zwolnienia od podatku VAT, ponieważ jest Pani zarejestrowana jako ?podatnik VAT czynny? oraz wykonuje również inne czynności, które podlegają opodatkowaniu.

Ponieważ obowiązujące przepisy prawa nie przewidują również opodatkowania w/w usług stawkami obniżonymi ? zgodnie z art. 41 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22 %.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika