Wewnątrzwspólnotowe nabycie środków trwałych

Pytanie:

Czy przy nabyciu wewnątrzwspółnotowym nowych maszyn i urządzeń będących środkami trwałymi naliczam VAT fakturą wewnętrzną i rozliczam jednocześnie podatek należny z naliczonym? Jestem podmiotem zarejestrowanym jako podatnik VAT UE.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Tak, podatek należny wynikający z dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie faktury wewnętrznej stanowi jednocześnie podatek podlegający odliczeniu. Wynika to wprost z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Oznacza to, że (zakładając, że nie jesteście Państwo obowiązani do stosowania przepisów o częściowym odliczeniu podatku – por. art. 90 ustawy) w deklaracji składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia wykazujecie Państwo podatek należny w poz. 31 deklaracji VAT-7, która to jednocześnie kwota powiększa podatek naliczony w poz. 42 lub 44 deklaracji.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: