Pytanie dotyczy warunków uprawniających do stosowania stawki 0% w wewnątrzwspólnotowej dostawie nowych (...)

Pytanie dotyczy warunków uprawniających do stosowania stawki 0% w wewnątrzwspólnotowej dostawie nowych środków transportu dla nabywców niezarejestrowanych jako podatnicy VAT UE, dokonujących ich wywozu bez użycia innego środka transportu.

W odpowiedzi na pismo z dnia 11.05.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 12.05.2004 r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji, w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dotyczącej warunków uprawniających do stosowania stawki 0% w wewnątrzwspólnotowej dostawie nowych środków transportu dla nabywców niezarejestrowanych jako podatnicy VAT UE, dokonujących ich wywozu bez użycia innego środka transportu (przewozowego), Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje:

Zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 2 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535), pod pojęciem nowych środków transportu rozumie się przeznaczone do transportu osób lub towarów m.in.:

  • pojazdy lądowe wymienione w poz. 1?4, 9, 10 i 15?20 załącznika nr 1 do ustawy, napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów, jeżeli przejechały nie więcej niż 6000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy; za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza; jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.

W myśl art. 13 ust. 1 cytowanej powyżej ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2?8. Zgodnie z ust. 2, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:

1) podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

2) osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

3) podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe zharmonizowane, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;

4) podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Jednocześnie, o ile zostaną spełnione warunki, o których mowa powyżej, zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 42 ust. 1 cytowanej ustawy o VAT, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

1) podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;

2) podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

W świetle ust. 2 art. 42 cyt.: warunki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uznaje się za spełnione również wówczas, gdy nie są spełnione wymagania w zakresie:

1) nabywcy ? w przypadkach, o których mowa w art. 13 ust. 2 pkt 3 i 4;

2) dokonującego dostawy ? w przypadku, o którym mowa w art. 16.

W przypadku wywozu przez nabywcę nowych środków transportu bez użycia innego środka transportu (przewozowego) podatnik, zgodnie z art. 42 ust. 5 ustawy o VAT, będzie mógł do takiej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zastosować stawkę podatku 0%, jeśli będzie dysponował następującymi dokumentami:

  1. kopią faktury dostawy,
  2. specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku (jeżeli taka potrzeba w przypadku dostawy nowego środka transportu oczywiście istnieje),
  3. dokumentem zawierającym dane umożliwiające prawidłową identyfikację podatnika dokonującego dostawy i nabywcy oraz środka transportu, w szczególności:
    1. dane dotyczące podatnika i nabywcy,
    2. dane pozwalające jednoznacznie zidentyfikować przedmiot dostawy jako nowy środek transportu,
    3. datę dostawy,
    4. podpisy podatnika i nabywcy,
    5. oświadczenie nabywcy o wywozie nowego środka transportu poza terytorium kraju w terminie 14 dni od dnia dostawy,
    6. pouczenie nabywcy o skutkach niewywiązania się z obowiązku, o którym mowa w punkcie poprzednim, czyli terminowym wywozie towaru,
    zwanym dalej ?dokumentem wywozu?, którego wzór został określony w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia wzoru dokumentu potwierdzającego wywóz przez nabywcę nowego środka transportu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na terytorium innego państwa członkowskiego (Dz. U. Nr 84, poz. 783).

Powyższy dokument wywozu należy wypełnić w każdym przypadku, w którym ma zastosowanie art. 106 ust. 6 ustawy o VAT, tzn. wówczas gdy wewnątrzwspólnotowa dostawa nowych środków transportu następuje dla nabywcy niezidentyfikowanego dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego będącego państwem przeznaczenia dostawy, kiedy to podatnik (w Polsce) jest obowiązany w każdym przypadku wystawić fakturę potwierdzającą dokonanie dostawy, niezależnie od tego kto jest nabywcą.

Dokument wywozu wypełnia się w trzech egzemplarzach, z których:

  • jeden wydawany jest nabywcy,
  • drugi podatnik pozostawia w swojej dokumentacji,
  • trzeci podatnik przesyła wraz z fakturą wystawioną dla nabywcy niezidentyfikowanego dla potrzeb VAT (art. 106 ust. 6 ustawy o VAT), do jednostki w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych, zwanej ?biurem wymiany informacji o podatku VAT?, która na podstawie odrębnych przepisów dokonuje wymiany z innymi państwami członkowskimi informacji o podatku od towarów i usług oraz o podatku od wartości dodanej.

Zgodnie jednak z art. 42 ust. 11 cytowanej wyżej ustawy o VAT, gdy wcześniej wymienione dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów, dowodami mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:

  1. korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie,
  2. dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu,
  3. dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania.

Należy jednocześnie podkreślić, że jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 cytowanego powyżej artykułu 42 ustawy o VAT, nie został spełniony, przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres, podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, jako dostawę na terytorium kraju. Jednocześnie otrzymanie przez podatnika dowodu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, w terminie późniejszym niż określony powyżej, upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1, w której wykazał dostawę towarów. Ponadto tut. organ informuje, iż w myśl ust. 8 artykułu 42 w przypadku przekroczenia 14 dniowego terminu, o którym mowa w ust. 5 pkt 5 tego artykułu, tzn. niewywiezienia pojazdu w tym terminie z Polski, nabywca nowego środka transportu jest obowiązany pierwszego dnia po upływie tego terminu do zapłaty podatku od dokonanej na jego rzecz dostawy tego środka transportu i stosownie do postanowień art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy staje się podatnikiem podatku od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika