Czy częściowy zwrot przez Spółdzielnię Mieszkaniową poniesionych kosztów związanych z (...)

Czy częściowy zwrot przez Spółdzielnię Mieszkaniową poniesionych kosztów związanych z wymianą okien podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

W dniu 13-03-2007r. Wnioskodawca złożył wniosek zawarty w piśmie z dnia 07-03-2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dot. zasad opodatkowania częściowego zwrotu przez Spółdzielnię Mieszkaniową poniesionych kosztów związanych z wymianą okien.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca w 2006 roku poniósł wydatki związane z wymianą okien w lokalu mieszkalnym i w tym samym roku otrzymała od Spółdzielni Mieszkaniowej częściowy zwrot poniesionych nakładów. Z ustaleń Regulaminu określającego obowiązki Spółdzielni i jej członków w zakresie napraw wewnątrz lokali oraz zasad rozliczeń Spółdzielni z lokatorami zwalniającymi lokale wynika, że do obowiązków Spółdzielni należy partycypacja w 30% kosztów wymiany standardowej stolarki okiennej i drzwi balkonowych.
Zdaniem wnioskodawcy, Spółdzielnia Mieszkaniowa niesłusznie sporządziła informację o przychodach z innych źródeł w 2006 roku - PIT-8C, ponieważ kwota zwrotu stanowi 30% partycypacji w kosztach wymiany standardowej stolarki okiennej, do której spółdzielnia jest zobowiązana. Ponadto w związku z likwidacją ulgi na remont lokalu mieszkalnego od 2006 roku, podatnik nie ma możliwości odliczenia wydatków poniesionych na ww. cel.

Porady prawne

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:

Stosownie do generalnej zasady powszechności opodatkowania wyrażonej w treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkie dochody podatnika, z wyjątkiem dochodów enumeratywnie wymienionych przez ustawodawcę jako zwolnione od podatku oraz takich, od których Minister Finansów ? w drodze rozporządzenia ? zaniechał poboru podatku.

W katalogu zwolnień przedmiotowych zawartych w ustawie, nie została wymieniona kwota dokonanego zwrotu z tytułu wydatków poniesionych przez lokatorów na remont lokalu lub budynku mieszkalnego. Nie został również od niego zaniechany pobór podatku. Oznacza to, że dochód z tego tytułu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30, art. 30a-30c oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.

Źródła przychodów powodujące powstanie obowiązku podatkowego wymienione zostały w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie jest to jednak katalog zamknięty. O otwartym charakterze tego katalogu świadczy pkt 9 - ,,inne źródła??. Oznacza to, że dochody ze źródeł niewymienionych bezpośrednio w ustawie również podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dokonany zwrot lokatorom z tytułu poniesionych przez nich wydatków na remont lokalu mieszkalnego należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.
Przepis ten poprzez zawarcie w swojej treści terminu w szczególności nie zawiera katalogu zamkniętego, a jedynie wymienia niektóre przychody zaliczane do innych źródeł.

W konsekwencji, od dochodu z tego tytułu podmiot dokonujący zwrotu wydatków nie pobiera zaliczki na podatek dochodowy, a po zakończeniu roku podatkowego sporządza roczną informację ? PIT-8C, w której wykazuje wysokość przychodów w postaci zwróconych podatnikowi wydatków. Informację tę w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym należy przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg miejsca zamieszkania podatnika.
Przychody z tego tytułu podatnik wykazuje w rocznym zeznaniu podatkowym i od łącznej sumy dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym oblicza podatek, stosownie do obowiązującej w danym roku skali podatkowej.

Interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz o stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika