Koszty nekrologu a koszty uzyskania przychodów

Pytanie:

Kancelaria notarialna zamieściła nekrolog w prasie (170 zł) w związku ze śmiercią żony prezydenta miasta. Urząd Miasta w trakcie roku podatkowego jest dla kancelarii wielokrotnym kontrahentem w związku ze sprzedażą różnych miejskich nieruchomości. Czy wydatek ten można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z ogólną zasadą, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Między kosztem a przychodem musi istnieć związek tego rodzaju, że w związku z danym wydatkiem (kosztem) przychód powinien być możliwy do osiągnięcia. Trudno powiedzieć o bezpośrednim związku między nekrologiem związanym ze śmiercią żony prezydenta miasta, a przychodami uzyskiwanymi od urzędu miasta – choć być może istnieje jakiś związek pośredni. W tej sytuacji należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kancelaria uzyskuje przychody (lub zwiększają się jej przychody albo potencjalnie mogą ulec zwiększeniu) właśnie dzięki wydatkowi na umieszczenie nekrologu.

Ocena czy dany wydatek może być kosztem uzyskania przychodów zazwyczaj uzależniona jest od szeregu warunków, właściwych tylko dla indywidualnej sprawy. Dlatego też najbezpieczniej będzie zwrócić się do właściwego urzędu skarbowego o wydanie pisemnej interpretacji w tej sprawie.     

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: