Czy obywatel polski zatrudniony za granicą ma obowiązek rozliczenia się w kraju z uzyskanego za granicą (...)

Czy obywatel polski zatrudniony za granicą ma obowiązek rozliczenia się w kraju z uzyskanego za granicą dochodu?

Na podstawie art. 216 §1 , art. 14a §1, § 3, §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa / tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz.60 ze zm. / Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31 sierpnia 2005 roku, dotyczącego udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie opodatkowania dochodów uzyskanych w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii, za prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Podatniczka w dniu 31 sierpnia 2005 roku , zwróciła się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w sprawie opodatkowania dochodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii, przedstawiając stan faktyczny:

- obywatel polski, mieszka i pracuje legalnie w Anglii, tam płaci podatki i ubezpieczenie, planuje pozostanie na stałe, w okresie rozliczeniowym nie zarobił w Polsce żadnych pieniędzy ,

Pytanie brzmi: Czy taki obywatel polski musi rozliczać się z podatku dochodowego w kraju?

Zdaniem pytającego zwolniony jest z obowiązku rozliczania się z podatku dochodowego w kraju, jeśli w okresie rozliczeniowym nie zarobił w kraju żadnych pieniędzy.

W przypadku pracy za granicą ważne dla celów podatkowych jest ustalenie miejsca zamieszkania podatnika uzyskującego dochody z tej pracy.

Pojęcie 'miejsca zamieszkania' nie zostało zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, cytowanej wyżej, wobec czego należy odwołać się do definicji zawartej w art. 25 Kodeksu Cywilnego, zgodnie z którą 'miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu'. W świetle powyższej definicji, należy uznać, iż o miejscu zamieszkania osoby decydują dwa czynniki:

- faktyczne przebywanie oraz

- zamiar stałego pobytu.

Podatnik powinien sam określić swoje miejsce zamieszkania, tj. określić czy przebywa w Wielkiej Brytanii z zamiarem stałego pobytu i czy tam w istocie znajduje się centrum jego interesów życiowych, obejmujących takie zagadnienia, jak miejsce zameldowania osoby, jej powiązania gospodarcze, rodzinne, posiadany w danym miejscu majątek itp. Nie ma tu znaczenia jak długi jest pobyt, lecz jaki charakter ma pobyt.

Jeżeli miejsce zamieszkania podatnika znajduje się w Wielkiej Brytanii , wówczas osoba taka w Polsce będzie podlegać ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, stosownie do art.3 ust.

2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). W takim przypadku dochody z pracy najemnej wykonywanej w Wielkiej Brytanii nie podlegają w Polsce opodatkowaniu.

Jeżeli jednak miejsce zamieszkania podatnika znajduje się w Polsce , to podlega on nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, stosownie do art.3 ust.1 ustawy cyt. wyżej - osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Powyższą zasadę stosuje się , zgodnie z art.4a wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania dochodów z pracy wykonywanej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii należy zastosować przepisy umowy z dnia 16 grudnia 1976 roku zawartej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych, (Dz. U. z 1978 roku Nr 7, poz. 20 ).

Zagadnienie miejsca zamieszkania reguluje art. 4 wyżej wymienionej umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii, zgodnie z którym w rozumieniu tej umowy określenie 'osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się państwie oznacza każdą osobę, która według prawa tego Państwa podlega tam obowiązkowi podatkowemu, z uwagi na jej miejsce zamieszkania, jej miejsce pobytu, siedzibę zarządu albo inne znamiona; określenie to jednak nie obejmuje osoby fizycznej, która podlega opodatkowaniu w tym Umawiającym się Państwie tylko dlatego, że osiąga ona dochód ze źródeł w nim położonych'. Zgodnie z art. 15 w/w umowy z dnia 16 grudnia 1976r. wynagrodzenia za pracę i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, mogą być opodatkowane tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Mając zatem na względzie przytoczone powyżej przepisy prawa podatkowego oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku należy stwierdzić, iż Podatnik planuje pozostanie na stałe w Anglii, jak również w okresie rozliczeniowym nie osiągnął w Polsce żadnych dochodów, zatem w opisanym stanie faktycznym nie ma obowiązku rozliczania się z uzyskanych dochodów w Polsce. Natomiast z uzyskanych dochodów należy rozliczyć się w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii.

Reasumując należy uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie opodatkowania dochodów w Anglii , jako prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika