Świadczymy usługi na towarze sprowadzanym z terytorium państwa członkowskiego będące własnością (...)

Świadczymy usługi na towarze sprowadzanym z terytorium państwa członkowskiego będące własnością zleceniodawcy usług. Towary te są przywożone od kontrahenta i po uszlachetnieniu do tego kontrahenta wywożone. Zgodnie z ustawą o podatku VAT czynności te są nieopodatkowane. Prosimy o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy w przypadku wywozu wyrobów nieopodatkowanych na tertorium państwa członkowskiego będziemy mogli odliczyć podatek naliczony?
  2. Jak oznaczyć na wystawianej fakturze nieopodatkowanie?

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 21 maja 2004r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie, zobowiązany postanowieniami art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje co następuje.

Analiza stanu faktycznego przedstawionego we wniosku pozwala stwierdzić, że zapytanie dotyczy wykonywania przez wnioskodawcę usług polegających na wykonaniu wyrobów z materiałów przywiezionych z Włoch, stanowiących własność kontrahenta włoskiego, których przywóz na terytorium Polski przed 1 maja 2004r. obejmowany był procedurą celną uszlachetniania czynnego.

Porady prawne

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w przypadku usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Art. 28 ust. 7 cytowanej ustawy stanowi natomiast, że w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d (a więc również omawianych), świadczonych na rzecz nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. W przypadku, gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Z powyższego należy wnioskować, że jeżeli podmiot, będący podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy ( tu wnioskodawca ), dokona usług na rzeczowym majątku ruchomym nabywcy usługi ( tu kontrahent włoski ), towary te niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania usług, zostaną wywiezione z kraju, a nabywca podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego ( tu Włochy ), na którym usługi są wykonywane, opodatkowanie nastąpi na terenie państwa członkowskiego, które ten numer wydało ( tu Włochy ).

Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Choć przepisy ustawy i przepisów wykonawczych nie zawierają regulacji jaki zapis powinna zawierać faktura VAT wystawiana dla udokumentowania omawianej usługi, to wartym zauważenia jest przepis § 12 ust. 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), dotyczący co prawda faktur wystawianych przez podmioty posiadające siedzibę lub miejsce zamieszkania albo miejsce pobytu poza terytorium kraju, lecz na udokumentowanie tożsamych transakcji. Zgodnie z dyspozycją normy tam zawartej, faktury te, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, zawierają adnotację, iż podatek rozlicza nabywca. Powyższe rozwiązanie proponuję stosować w wystawianych fakturach.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika