Jakie jest miejsce świadczenia usług badania rynku i opinii publicznej świadczonych na rzecz odbiorcy (...)

Jakie jest miejsce świadczenia usług badania rynku i opinii publicznej świadczonych na rzecz odbiorcy będącego płatnikiem podatku od wartości dodanej w Pradze i czy przy nabyciu towarów i usług związanych w wykonywaniem tych usług przysługuje prawo do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego?

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 22.04.2004r. (data wpływu 28.04.2004r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących odliczania podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą usług w postaci badania rynku i opinii publicznej wykonywanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Ursynów informuje, iż:

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę w przedmiotowym piśmie wynika, iż świadczy ona usługi w postaci badania rynku i opinii publicznej na rzecz podmiotu zagranicznego mającego swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty. Podmiot ten jest płatnikiem podatku od towarów i usług w Pradze.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz U. Nr 54, poz. 535) w przypadku usług, o których mowa między innymi w ust. 4 pkt 3, tj. usług badania rynków i opinii publicznej, świadczonych na rzecz:

  • osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
  • podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W przedmiotowej sprawie miejscem świadczenia usługi badania rynku i opinii publicznej jest zatem miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Jeżeli zatem nabywca usługi jest podatnikiem podatku od towarów i usług na terytorium kraju, który zgodnie z powołanymi wyżej przepisami jest miejscem świadczenia tych usług to na nim spoczywa obowiązek obliczenia i odprowadzenia podatku od towarów i usług.

Usługodawcy zaś, zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 w/w ustawy, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług w Polsce lub importowanych do Polski, które zostały wykorzystane do czynności podatnika zrealizowanych (opodatkowanych) poza terytorium Polski, pod warunkiem iż:

  • kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, oraz
  • podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami

Zgodnie z art. 87 ust. 1 w/w ustawy w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zwrot ten następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika (art. 87 ust. 2 w/w ustawy). Przy czym, jak wynika z art. 87 ust. 3 w/w ustawy, różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego, związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż 22%, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowe. Na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową, kwota różnicy podlegająca zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia, ulega podwyższeniu, jeżeli podwyższenie tej kwoty jest uzasadnione kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 w/w ustawy.

W art. 87 ust. 5 w/w ustawy postanowiono zaś, że na umotywowany wniosek, podatnikowi dokonującego dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i nie dokonującemu sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 4, czyli w ciągu 60 dni od dnia złożenia rozliczenia.

Zatem zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Ursynów zgadza się ze stanowiskiem podatnika, zawartym w przedmiotowym piśmie i stwierdza, że podatnikowi wykonującemu czynności poza terytorium kraju, które nie są opodatkowane w Polsce, przysługuje prawo do odliczenia i zadysponowania do zwrotu na rachunek bankowy podatku naliczonego od zakupów towarów i usług w Polsce lub importowanych do Polski, które zostały wykorzystane do tych czynności podatnika zrealizowanych (opodatkowanych) poza terytorium Polski, bez względu na fakt czy wykonuje on także inne czynności, które są opodatkowane w Polsce. Jedynym warunkiem uprawniającym do skorzystania z powyższego uprawnienia jest:

  • posiadanie dokumentów, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami
  • możliwość odliczenia tych kwot, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika