Czy rozliczona w księdze przychodów i rozchodów składka na fundusz pracy której płatnikiem jest (...)

Czy rozliczona w księdze przychodów i rozchodów składka na fundusz pracy której płatnikiem jest jeden ze wspólników, oraz zapłacony przez spółkę czynsz za najem lokalu, którego właścicielem jest jeden ze wspólników będą stanowiły koszt uzyskania przychodów u wszystkich wspólników spółki cywilnej, stosownie do udziałów w zyskach i stratach?

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60, z późn. zm.) oraz art. 8 i 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 28 września 2006 roku ( data wpływu: 29 września 2006 roku ) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n o w i ł

uznać Pana stanowisko, w sprawie rozliczania kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej ? jako prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 28 września 2006 roku zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytania :

czy rozliczona w księdze przychodów i rozchodów składka na fundusz pracy której płatnikiem jest jeden ze wspólników, oraz zapłacony przez spółkę czynsz za najem lokalu, którego właścicielem jest jeden ze wspólników będą stanowiły koszt uzyskania przychodów u wszystkich wspólników spółki cywilnej, stosownie do udziałów w zyskach i stratach?

Stan faktyczny: zamierza Pan wnieść aportem do spółki cywilnej prowadzoną działalność gospodarczą ? XXX. Płatnikami składek składek ZUS w powstałej spółce cywilnej będą jej wspólnicy. Spółka cywilna będzie prowadziła księgowość w formie księgi przychodów i rozchodów. Niektórzy wspólnicy spółki będą korzystali z możliwości płacenia niższych składek na fundusz pracy do ZUS (składka ta wyniesie u nich 0,00 zł). Ponadto spółka cywilna opłaca czynsz za najem lokalu, którego właścicielem jest jeden ze wspólników.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: Strona, uważa, że zarówno składki na fundusz pracy jednego ze wspólników jak i czynsz płacony za najem lokalu przez spółkę, w sytuacji kiedy jeden ze wspólników tej spółki jest właścicielem lokalu ? stanowią po zaksięgowaniu w księdze przychodów i rozchodów spółki cywilnej koszt uzyskania przychodu wszystkich wspólników spółki stosownie do ich udziałów w zyskach i stratach.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: Przepis z art. 8 ust. 1 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. W przypadku przeciwnego dowodu, przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.Zgodnie z ust.2 pkt.1 w/w artykułu, zasada wyrażona w ust.1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Ponieważ zarówno składki na fundusz pracy jak również czynsz za najem lokalu-stanowią zgodnie z art.22 ust.1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszt uzyskania przychodu z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej, koszt ten dotyczy wszystkich wspólników spółki, stosownie do ich udziałów w zyskach i stratach.
Fakt, iż koszt ten związany z obowiązkiem jego poniesienia przez jednego ze wspólników, lub jednocześnie będzie podstawą do powstania u jednego ze wspólników przychodu z tytułu najmu- nie ma w tym przypadku wpływu na wysokość kosztów uzyskania przychodu poszczególnych wspólników z tytułu ich udziału w przedmiotowej spółce cywilnej.

Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanawia jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika