Jestem wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. Składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i Fundusz (...)

Jestem wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. Składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy opłacane i finansowane są w całości przez spółkę.
Czy w takim przypadku powyższe składki stanowią dla mnie przychód i czy jestem zobowiązany zapłacić od tego przychodu podatek?
Jeśli tak, to w jaki sposób mam rozliczyć się z tego przychodu z Urzędem Skarbowym, czy mam obowiązek rozliczania się i opłacania podatku miesięcznie czy rocznie.

Zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1998 r. Nr 137, poz. 887 ze zm.) do osób prowadzących działalność gospodarczą zaliczono wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. A zatem w myśl art. 16 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe finansują w całości z własnych środków sami ubezpieczeni.

Z kolei w art. 9 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy o Narodowym Funduszu Zdrowotnym (Dz. U z 2003 r. Nr 45, poz. 391 ze zm.) zawarto, iż ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniem społecznym, które są osobami prowadzącymi działalność gospodarczą lub osobami z nimi współpracującymi. Artykuł 26 ustawy o NFZ stanowi, iż składkę na ubezpieczenie społeczne opłaca osoba podlegająca ubezpieczeniu społecznemu.

Zatem zapłata składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne ciąży w całości na wspólniku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z przedstawionego stanu faktycznego, wynika, iż wszelkie koszty związane z ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym za udziałowca jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ponosi spółka.

Zatem po stronie tego udziałowca powstaje nieodpłatne przysporzenie.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 90, poz. 416 ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub w spółdzielni, w tym również:

  • dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  • oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
  • podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),
  • wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Zapis powyższy został wprowadzony nowelą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) i wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2004 roku. Zmieniono brzmienie art. 17 ust. 1 pkt 4, ale od roku 1998 zapłata przez spółkę z o.o. za wspólnika spółki wszelkich należności, których podstawą uzyskania są udziały, stanowi przychód z tytułu kapitałów pieniężnych.

Zdaniem organu podatkowego zapłata składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dokonywane w przedstawionym stanie faktycznym przez Spółkę za jedynego udziałowca Spółki mieści się w dyspozycji ww. art. 17 ust. 1 pkt 4 i winna być opodatkowana według zasad określonych w art. 30a ust. 1 pkt 4, art. 41 ust. 4, art. 42 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami do naliczenia, poboru i odprowadzenia należnego podatku według stawki 19% (naliczonego od przychodu bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodu) zobowiązana jest Spółka jako płatnik. Na spółce ciąży obowiązek sporządzenia w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po miesiącu, w którym uzyskał udziałowiec przychód deklaracji PIT-8A i w tym czasie wpłacenia na konto urzędu skarbowego należnego zryczałtowanego podatku dochodowego

W myśl art. 30a ust. 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych nie łączy się z dochodami opodatkowanych na zasadach określonych w art. 27.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika