e-prawnik.pl Porady prawne

Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu

Pytanie:

Skoro OC pojazdu jest obowiązkowe, to czy za posiadanie nieubezpieczonego pojazdu - nieużywanie go (auto stoi w szopie) grozi jakaś kara?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu

1.4.2003

Osoba fizyczna lub prawna, która nie dopełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC zgodnie z ogólnymi warunkami tego ubezpieczenia, jest obowiązana wnieść opłatę. Należności z tytułu takiej opłaty podlegają egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji i przedawniają się z upływem lat trzech od dnia powstania obowiązku ubezpieczenia. fakt ubezpieczenia OC pojzadu podlega kontroli uprawnionym organom. Jeżeli osoba kontrolowana nie przedstawi organowi uprawnionemu lub obowiązanemu do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego dokumentu potwierdzającego zawarcie tej umowy, organ zawiadamia o powyższym pisemnie, w terminie 14 dni od dnia przeprowadzenia lub zakończenia kontroli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Po otrzymaniu zawiadomienia, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wzywa wskazaną osobę do uiszczenia, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania, opłaty za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia lub udokumentowania zawarcia umowy ubezpieczenia zgodnie z ogólnymi warunkami tego ubezpieczenia. Po bezskutecznym upływie terminu dochodzenie roszczenia następuje na drodze postępowania egzekucyjnego w administracji.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Re: Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu

piotr

22.9.2010 10:54:6

Re: Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu

prowadze komis samochodowy i sprzedałem auto bez waznej polis oc czy tak moge zrobić czy kupujący ma obowiązek wykupić polise

Re: Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu

Teresa

20.4.2010 22:12:59

Re: Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu

Niedawno zmarl moj max, ktory byl owiazkowego ubezpieczenia OC wlascicielem 15 letniego Fiata 126P. Po jego smierci wypozyczylam samochod znajomemu, ktory twierdzi ze naskutek kolizji drogowej samochod jest uszkodzony i nie oplaca sie go naprawiac. dzis na nazwisko zmarlego meza nadeszlo wezwanie do zaplacenia OC. Mam pytanie czy musze to zaplacic? Nie jestem wlascicielka samochodu, w postepowaniu spadkowy Sad podzielil spadek na trzy rowne czesci tj. dwoje dzieci i mnie. Poza tym samochod nie nadaje sie do uzytku a osba, ktorej go uzyczylam zerwala kontakt ze mna i nie reaguje na moje wezwania by oddala jego /tzn. samochodu/ wrak. Bardzo prosze o porade jak powinnam postapic w tej sytuacji. Z gory serdecznie dziekuje i pozdrawiam - wdowa.

Re: Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu

konrad

18.12.2009 9:0:48

Re: Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu

Mam samochód który od 7 lat stoi w garażu. Przez ten czas nie był używany i nie posiał polisy OC. Chcę teraz wykupić OC na ten samochód. Czy mogę to zrobić i jakie czekają mnie konsekwencje?

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ