pytanie dotyczy opodatkowania nieodpłatnego uzyczenia lokalu mieszkalnego córce

pytanie dotyczy opodatkowania nieodpłatnego uzyczenia lokalu mieszkalnego córce

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 16 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.10.2006 r. (data wpływu 10.10.2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 03.11.2006 r. (data wpływu 06.11.2006 r.), w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu postanawia uznać, że zajęte przez Panią stanowisko w sprawie nieodpłatnego użyczenia lokalu jest prawidłowe.

W dniu 10.10.2006 r. wpłynął do tut. Organu podatkowego wniosek Pani, uzupełniony pismem z dnia 3.11.2006 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych użyczonego bezpłatnie lokalu mieszkalnego dla córki i zięcia. W sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Ze złożonego wniosku wynika, że jest Pani właścicielką lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość położonego w T. W lokalu tym, za Pani zgodą, zameldowała się na stałe córka z zięciem, którzy ubiegając się o dodatek mieszkaniowy zobowiązani są przedłożyć dokument potwierdzający prawo do mieszkania. W tym celu zamierza Pani sporządzić umowę nieodpłatnego użyczenia lokalu córce i zięciowi. Zdaniem Pani zawarcie umowy nieodpłatnego użyczenia lokalu córce i zięciowi nie spowoduje skutków podatkowych w postaci obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Porady prawne

Zgodnie z treścią art. 710 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, póz, 93 z późn. zm.) przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Z powyższego przepisu wynika, że cechą charakterystyczną umowy użyczenia jest nieodpłatność. W świetle postanowień art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Nie jest jednak przychodem wartość czynszowa lokali lub budynków mieszkalnych udostępnionych osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których stanowi ona nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy. Jeżeli jednak właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym , to w takich przypadkach, w myśl art. 16 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie będzie ustalało się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z tą nieruchomością nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Cytowane wyżej przepisy nie obligują Pani do ustalania przychodu z nieodpłatnego użyczenia lokalu członkom rodziny. Użyczenie lokalu dla córki i zięcia nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika