Czy podlegają opodatkowaniu w 2006 r. podatkiem dochodowym od osób fizycznych otrzymywane przez podatniczkę (...)

Czy podlegają opodatkowaniu w 2006 r. podatkiem dochodowym od osób fizycznych otrzymywane przez podatniczkę wynagrodzenia wypłacane przez pierwszego beneficjenta pomocy otrzymane z funduszy europejskich i budżetu państwa?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) oraz art. 9 ust. 1 w związku z art. 21 ust.1 pkt 46 i 47c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) po rozpatrzeniu pisma Pani A. złożonego w dniu 14.07.2006 r. uzupełnionego odrębnym pismem z dnia 07.09.2006 r. postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 14.07.2006 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek Pani A. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w stanie faktycznym, o którym mowa niżej.

Porady prawne

Pani A. jest zatrudniona w Stowarzyszeniu, na stanowisku specjalista ds. rozliczeń finansowych. Stowarzyszenie jest stroną umowy o dofinansowanie projektu pod nazwą ?Studia podyplomowe dla kadr zarządzających i pracowników przedsiębiorstw?, zwanej dalej ?umową o dofinansowanie projektu?, która została zawarta w dniu 22.12.2005 r. pomiędzy Stowarzyszeniem a Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości S.A. Jest to projekt w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich, Priorytet 2 Rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy, działanie 2.3 Rozwój kadr nowoczesnej gospodarki, Schemat a ?Doskonalenie umiejętności i kwalifikacji kadr?, zwany dalej ?projektem?. Celem projektu jest podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez organizację i przeprowadzenie studiów podyplomowych dla pracowników przedsiębiorstw. Przyznana kwota dofinansowania zapisana w umowie nie przekracza 41.708.053,62 zł. i stanowi nie więcej niż 80,74% całkowitych kosztów projektu. Wkład własny wynosi 9.951.699,54 zł. Projekt finansowany jest w wysokości 75% ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz w 25% z Budżetu Państwa. Z umowy o dofinansowanie projektu wynika, że wszystkie środki przeznaczone na dofinansowanie, są przyznawane i przekazywane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości ? ?Instytucję Wdrażającą?, stronę umowy o dofinansowanie projektu. Do obowiązków Wnioskodawczyni należy weryfikacja dokumentacji finansowej dotyczącej rozliczenia projektu oraz przygotowywanie wniosków dotyczących uzyskania środków na finansowanie projektu.

Zapytanie podatniczki: Czy podlegają opodatkowaniu w 2006 r. podatkiem dochodowym od osób fizycznych otrzymywane przez podatniczkę wynagrodzenia wypłacane przez pierwszego beneficjenta pomocy otrzymane z funduszy europejskich i budżetu państwa. Stanowisko Wnioskodawczyni: W/w dochody korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 i pkt 47c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko organu podatkowego:

Tut. organ podatkowy przed wydaniem niniejszej interpretacji dokonał szczegółowej analizy przedstawionego w piśmie stanu faktycznego oraz dokonał oceny prawnej stanowiska Podatnika i stwierdził co następuje.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 46 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

W 2006 r. wsparcie Wspólnoty dla Polski było i jest realizowane przede wszystkim za pomocą jednofunduszowych sektorowych programów operacyjnych (SPO) oraz wielofunduszowego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Fundusze strukturalne stanowią instrumenty polityki strukturalnej realizowanej przez Unię Europejską. Powstały w celu zrestrukturyzowania i zmodernizowania gospodarek państw członkowskich UE. Jednym z istniejących funduszy strukturalnych jest Europejski Fundusz Społeczny, który w Polsce współfinansuje projekty społeczne. Można je składać do Instytucji Wdrażających Działania m.in. programu operacyjnego: Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (SPORZL).

Status prawny środków pochodzących z funduszy strukturalnych regulują przepisy Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1260/1999 z dnia 21.06.1999 r. ustanawiające przepisy ogólne w sprawie funduszy strukturalnych oraz Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 438/2001 z dnia 02.03.2001r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1260/1999 dotyczącego zarządzania i systemów kontroli pomocy udzielanej w ramach funduszy strukturalnych, ustawy o finansach publicznych oraz ustawy z dnia 20.04.2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju 2001-2006 (Dz.U.Nr 116, poz. 1206). Pomoc, jaką otrzymują beneficjenci, pochodzi ze środków pożyczonych z budżetu państwa na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych. W związku z tym nie jest to pomoc otrzymywana ze środków bezzwrotnej pomocy, a takie pochodzenie warunkuje zwolnienie przedmiotowe z podatku dochodowego na podstawie w/w przepisów art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Programy pomocowe realizowane są przez osoby prawne bądź inne jednostki organizacyjne, przy czym oczywistym jest, że prace przewidziane programem pomocowym realizują określone osoby fizyczne wykonujące konkretne zadania na podstawie umowy o pracę bądź umowy zlecenia lub umowy o dzieło, zawartej z beneficjentem pomocy.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Pani A. jest zatrudniona w Stowarzyszeniu. Stowarzyszenie jest stroną umowy o dofinansowanie projektu pod nazwą ?Studia podyplomowe dla kadr zarządzających i pracowników przedsiębiorstw?, zwanej dalej ?umową o dofinansowanie projektu?, która została zawarta pomiędzy Stowarzyszeniem a Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości S.A. Jest to projekt w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich, Priorytet 2 Rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy, działanie 2.3 Rozwój kadr nowoczesnej gospodarki, Schemat a ?Doskonalenie umiejetności i kwalifikacji kadr?, zwany dalej ?projektem?. Do obowiązków Wnioskodawczyni należy weryfikacja dokumentacji finansowej dotyczącej rozliczenia projektu oraz przygotowywanie wniosków dotyczących uzyskania środków na finansowanie projektu.

Ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych są również finansowane wynagrodzenia osób zatrudnionych (na podstawie stosunku pracy lub umów cywilnoprawnych) przy realizacji programu tj. w zakresie przygotowywania, wyboru, oceny, monitorowania projektów i programu, weryfikacji płatności i kontroli finansowej. Jednakże do przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych oraz umów cywilnoprawnych uzyskanych przez osoby uczestniczące we wdrażaniu Programów finansowanych z funduszy strukturalnych nie ma zastosowania żadne ze zwolnień przedmiotowych, określonych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji przychody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach. Oznacza to, że od dochodów ze stosunku pracy płatnik ma obowiązek poboru zaliczek na podatek stosownie do art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odpowiednio do dochodów z umów cywilnoprawnych, stosownie do art. 41 ust.1 tej ustawy. Powyższe stanowisko potwierdzone zostało w piśmie Ministra Finansów z dnia 30.08.2006r. znak: DD 6-8213-8/06/DZ/412.

Zatem w świetle cytowanych wyżej przepisów dochód osiągnięty przez Wnioskodawczynię w 2006 r. z tytułu wynagrodzenia ze stosunku pracy w części sfinansowanej ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego otrzymanych przez Stowarzyszenie Edukacji dla Przedsiębiorczości (beneficjenta) za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 w/w ustawy o podatku dochodowym. Ponadto zaznaczyć należy, że ta część Pani dochodów osiągniętych ze stosunku pracy z tytułu zatrudnienia w Stowarzyszeniu, która w ramach współfinansowania projektów pochodzi z budżetu państwa nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust.1 pkt 47c w/w ustawy o podatku dochodowym. Z treści cytowanego wyżej przepisu art. 21 ust. 1 pkt 47c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika bowiem, że zwolnieniem objęte są podmioty otrzymujące kwoty od agencji rządowych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa. Powyższe zwolnienie nie ma zaś zastosowania do wynagrodzenia osób, realizujących cel projektu a finansowanych z tych środków.

Wskazać przy tym należny, iż przepisy dotyczące ulg i zwolnień podatnika - jako odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania ? powinny być interpretowane ściśle z ich brzmieniem. Zatem należy stwierdzić, że wynagrodzenie Wnioskodawczyni sfinansowane w części ze środków z budżetu państwa również nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie w/w przepisu. Przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest zatem nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika