W jaki sposób należy ustalić podstawę amortyzacji w roku następującym po roku, w którym podatnik (...)

W jaki sposób należy ustalić podstawę amortyzacji w roku następującym po roku, w którym podatnik dokonał preferencyjnego odpisu od nabytego fabrycznie nowego środka trwałego?


Z treści pisma wynika, iż w prowadzonym przedsiębiorstwie w miesiącu listopadzie 2003 roku zostały oddane do użytkowania fabrycznie nowe środki trwałe zaliczone do grupy 4 i 6 KŚT. Odpisy amortyzacyjne od tych środków w pierwszym roku ich używania zostały naliczone według zasady określonej w art. 22k ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli w wysokości 30% ich wartości początkowej. W kolejnym, drugim roku ich używania zastosowana została metoda degresywna amortyzacji, zaś podstawa naliczania odpisów amortyzacyjnych dla tych środków została ustalona od wartości początkowej, nie pomniejszonej o 30% odpis amortyzacyjny dokonany w pierwszym roku ich amortyzacji.
Odnosząc się do wątpliwości zawartej w zapytaniu tut. organ podatkowy wyjaśnia:
Stosownie do art. 22k ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy, którzy w danym roku podatkowym skorzystali z preferencyjnego odpisu amortyzacyjnego, w następnym roku podatkowym mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu metody liniowej, zgodnie z art. 22i, bądź degresywnej, zgodnie z art. 22k ust.1 tej ustawy.
W przypadku wyboru metody degresywnej, to zgodnie z jej założeniami, w pierwszym podatkowym roku jej stosowania podatnik nalicza odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej (ustalonej według zasad określonych w art. 22g wskazanej ustawy) bez pomniejszania tej wartości o jakiekolwiek odpisy, natomiast w kolejnych latach podatkowych wartość początkową pomniejsza się o wartość odpisów amortyzacyjnych dokonanych w latach poprzednich.
Począwszy od roku podatkowego, w którym tak określona roczna kwota amortyzacji byłaby niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej metodą liniową według stawek z Wykazu, podatnicy dokonują dalszych odpisów amortyzacyjnych według metody liniowej przy zastosowaniu stawek z Wykazu.
Ponadto, przepis art. 22k ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że podatnicy, którzy w danym roku podatkowym skorzystali z preferencyjnego odpisu amortyzacyjnego, w następnym roku podatkowym dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej zgodnie z ust. 1 lub art. 22i.
Oznacza to, że ci podatnicy, w drugim roku amortyzacji, który w ich przypadku będzie jednocześnie pierwszym rokiem amortyzacji metodą degresywną, obowiązani są do dokonywania amortyzacji od wartości początkowej, a więc bez pomniejszenia jej o odpisy amortyzacyjne dokonane w pierwszym roku podatkowym, czyli w pierwszym roku ich amortyzacji. Premia w postaci preferencyjnego odpisu amortyzacyjnego dokonanego w pierwszym roku amortyzowania danego składnika majątku nie jest uwzględniana do obliczania odpisu metodą degresywną, co oznacza, że nie pomniejsza ona wartości początkowej składnika majątku.
Powyższa interpretacja jest zgodna ze stanowiskiem wyrażonym przez Ministerstwo Finansów w Komunikacie MF z 7.11.2002 r. ?Nowa metoda amortyzacji fabrycznie nowych środków trwałych? (http://www.mf.gov.pl;archiwum).
W świetle powyższego stanowisko Pana wyrażone w zapytaniu należy uznać za prawidłowe.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika