Odprawy emerytalne stanowią przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 10 ust. 1 i art. 12 ust. 1 (...)

Odprawy emerytalne stanowią przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 10 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta działając na podstawie Art. 14 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. Nr 137 poz. 926 z 1997 r. ze zm.) w odpowiedzi na pismo skierowane do tut. Urzędu w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje na podstawie złożonego pisma, przedłożonych dokumentów oraz wyjaśnień złożonych do protokołu ustalono co następuje.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podjął Pan decyzję o rozbudowie infrastruktury budowlanej swojej siedziby położonej w M. w pobliżu drogi krajowej która wraz z gruntem stanowi Pana własność. W uzyskanym od Urzędu Gminy w M. pozwoleniu na budowę został Pan zobowiązany do modernizacji wjazdu na ww. drogę wraz ze skrzyżowaniem, wykonanym w oparciu o uzgodnienia z Dyrekcją Okręgowych Dróg Publicznych.

Porady prawne

Zgodnie z art. 15.1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. Nr 71/2000 poz. 838 ze zm.), podmioty prowadzące działalność gospodarczą są obowiązane do udziału w kosztach budowy, modernizacji oraz utrzymania dróg, jeżeli użytkowanie tych dróg jest związane bezpośrednio z potrzebami tych podmiotów. W § 19 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1986 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów o drogach publicznych (Dz. Nr 6/86 poz. 33 ze zm.) określono, iż wysokość udziałów w kosztach budowy lub modernizacji drogi powinna stanowić taką część całości kosztów, w jakiej obciążenie ruchem drogowym wywołane działalnością tej jednostki będzie uczestniczyć w prognozowanym ogólnym obciążeniu drogi.

Pozwolenie na użytkowanie inwestycji dokonanej na własnym terenie w Pana przypadku Dyrekcja Okręgowych Dróg Publicznych postanowieniem z dnia 08.04.1998 r. uwarunkowała wcześniejszym zakończeniem dokonanej przez Pana modernizacji drogi publicznej. Modernizowany odcinek drogi wraz ze skrzyżowaniem nie stanowi odrębnego od gruntu przedmiotu własności i nie jest w Pana posiadaniu. Jednakże, każdorazowo będzie wykorzystywany przez Pana, pracowników i ewentualnych kontrahentów w dojeździe do siedziby firmy. Koszt inwestycji określił Pan na kwotę ok. 800.000,00 zł netto.

W ZAKRESIE PODATKU DOCHODOWEGO

Zgodnie z art 22a ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. nr 14/2Ó00 poz. 176 ze zm.) wydatki o charakterze inwestycyjnym poniesione przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą mogą być zaliczone w ciężar kosztów poprzez odpisy amortyzacyjne.

Prowadzona inwestycja w ramach rozbudowy własnej firmy polegająca na budowie obiektów budowlanych (budynki biurowe, hale) oraz modernizacji i dobudowie dróg po oddaniu ich do użytkowania zostanie zaliczone do środków trwałych, od których na podstawie cytowanych przepisów dokonywane będą odpisy amortyzacyjne.

Pozwolenie na użytkowanie dokonanej na własnym terenie inwestycji uzależniono od zakończenia modernizacji i przebudowy wjazdu wraz ze skrzyżowaniem drogi publicznej. Nakłady poniesione przez Pana na modernizację drogi publicznej związane są funkcjonalnie z inwestycją dotyczącą rozbudowy Pana Firmy. Bezpośrednio też warunkują ekonomiczny sens Pana inwestycji, gdyż jak wspomniano wcześniej pozwolenie na jej użytkowanie uwarunkowano wcześniejszym zmodernizowaniem drogi publicznej. Dlatego też mając na względzie fakt, iż katalog nakładów wymieniony w art 22g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym, które uważane są za koszty wytworzenia środka trwałego nie mają charakteru zamkniętego (ustawodawca stanowi o 'innych kosztach') oraz fakt, że nakłady poniesione na drogę publiczną nie zostały przez ustawodawcę wyłączone spod pojęcia kosztu wytworzenia, należy uznać, iż nakłady na drogę publiczną poniesione w związku z rożbudową własnego przedsiębiorstwa będą powiększały jego koszt wytworzenia, a tym samym wartość początkową tego środka trwałego.

Z uwagi na fakt, że cytowane przepisy ustawy o drogach publicznych obligują Pana do partycypowania w kosztach budowy lub modernizacji drogi w części użytkowanej przez Pana, przy zaliczaniu wydatków dot. drogi publicznej do wartośći początkowej środka trwałego uwzględnić należy wysokość udziału w kosztach modernizacji drogi, odpowiadającego obciążeniu ruchem drogowym wywołanym działalnością Pana Firmy.

W zakresie podatków od towarów i usług Vat odpowiedż zostanie udzielona odrębnym pismem.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika