Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Spadek a utudnione wejście do mieszkania

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam, potrzebuję pomocy
  Po śmierci mamusi - jedynej właścicielki mieszkania, dziedziczymy ja i mój brat.
  Będziemy składać wniosek do sądu o ustanowienie nabycia spadku z ustawy.
  Sprawa jest bardzo świeża, pogrzeb był dwa dni temu..
  Niestety przez całe życie brat jest zameldowany w mieszkaniu mamy, mimo że nie mieszka tam od 20 lat.. Meldunek tylko w UM, bo w spółdzielni była zgłoszona tylko jedna osoba ? mamusia
  Po pogrzebie brat, zamknął drzwi do mieszkania mamusi na góry zamek od którego nie mamy klucza i dobrze o tym wie.. ( robi nam na złość)
  Rozmawialiśmy z dwoma funkcjonariuszami policji i każdy mówi co innego..
  Do rozprawy o nabycie spadku, mieszkanie nie ma właściciela..
  Czy możemy wezwać ślusarza i wejść do mieszkania po nasze rzeczy.. Ponieważ mama chorowała przez parę miesięcy i ja się nią zajmowałam razem z dziećmi..
  Czy możemy wejść do mieszkania ze świadkami np. sąsiadami i zabrać nasze rzeczy? Czy brat będzie mógł nas o coś pozwać ?
  Nie wiem co zrobić i jak rozwiązać tą sytuacje.. poza tym w mieszkaniu są pamiątki bo mamusi i boję się że brat wszystko zabierze..
  Bardzo dziękuje za pomoc

  Odpowiedz Cytuj
 • Bzdury Wam wciskają, że mieszkanie nie ma właściciela do czasu rozprawy o nabycie spadku. Spadkobiercy są właścicielami od chwili śmierci spadkodawcy, jedynie nie jest to jeszcze przeprowadzone w dokumentach. Zarówno Pani jak i brat macie równe prawa do korzystania z tego mieszkania i brat nie ma prawa utrudniać Pani dostępu do niego, bo z faktu posiadania jedynego klucza do zamku wynikałoby, że brat może korzystać z mieszkania a Pani nie. Możecie wejść do mieszkania i zabrać z niego Wasze rzeczy. Zamek możecie usunąć i wstawić nowy, a bratu trzeba będzie dać klucz. Świadkowie się przydadzą, żeby potwierdzić, co zostało zabrane. Najlepiej spisać listę i poprosić świadków o podpis, żeby mieć dowód przy ewentualnych sporach.
 • Reklama

 • ..i ten typ nazywa się,,bratem,,? kobieto wchodź do mieszkania nie pytając nikogo o zgodę.
 • piotr
  Wysłany: 2017-10-29 16:18:13

  Do p.Morozowskim - chyba nie do końca tak jest bo nie ma żadnej gwarancji że nie ma gdzieś jakiegoś innego współspadkobiercy lub jakiegoś testamentu... do czasu wyroku sądu mieszkanie nie ma właścicieli są tylko potencjalni spadkobiercy. Ponadto jeśli któryś z nich zamieszkuje w danym lokalu/domu to jest z mocy prawa POSIADACZEM nieruchomości (nie mylić z właścicielem) i należy mu się prawna ochrona przed naruszeniem miru domowego - postawa policjantów odmawiających interwencji była uzasadniona - miała podstawy prawne! Zawsze lepiej próbować dojść do porozumienia.
 • Love and Light your way. 11:11
 • Weronika
  Wysłany: 2017-11-14 17:23:58

  Naruszenie miru domowego, zawsze ma miejsce wtedy, gdy jest odnotowany udział osób trzecich. Oczywiście, jeśli coś takiego zostanie stwierdzone, to możemy takiej osobie wytoczyć proces. Sporo porad na ten temat znalazłam na http://www.przegladprawny.pl/naruszenie-miru-domowego/#
 

Dodaj post na forum:

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane