Zwrot kosztów "opiekowania" się spadkiem

Pytanie:

"Kto ma ponosić koszty utrzymania mieszkania (czynsz itp.) które jest w zasadzie jedynym składnikiem masy spadkowej. Mija osiem miesięcy od śmierci spadkodawcy a sprawa o przyjęcie spadku jeszcze nie została złożona w sądzie. Spadkobiercą testamentowym jest jedno z pięciorga rodzeństwa. Czy i jak można domagać się ponoszenia tych kosztów (czynsz itp.) od osoby użytkującej to mieszkanie, która nie jest tam zameldowana. Czy jako spadkobierca testamentowy ponosząc te koszty, będzie można te koszty zaliczyć jako długi do spadku w sprawie o przejęcie spadku i ustalaniu jego wartości, jak i do ustalania wartości zachowku."

Odpowiedź prawnika: Zwrot kosztów "opiekowania" się spadkiem

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spoadku, którą to chwilą jest chwila śmierci spadkodawcy. Jeżeli więc spadkodawca sporządził testament, z chwilą smierci spadkodawcy spadek przechodzi na własnośc osób powołanych w testamencie. Stają się one podmiotami praw i obowiązków wchodzących w skład spadku. W analizowanym przypadku właścicielką miekszania stanie się córka spadkodawcy, powołana do spadku. W zasadzie to ona powinna ponosić koszty utrzymywania mieszkania. Jeżeli koszty te ponosi osoba trzecia, spadkobierczyni ma obowiązek zwrócić tej osobie zwykłe koszty utrzymania mieszkania oraz nakłady konieczne poniesione na utrzymanie tego mieszkania. Koszty te nie wchodzą do spadku jak długi spadkowe - są to już koszty ponoszone przez właścicielkę - spadkobierczynię mieszkania.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika