Mieszkanie wspólne małżonków

Pytanie:

Czy żona ma prawo zmienić zamki w drzwiach, aby uniemożliwić wejście do mieszkania mężowi, który miał się wyprowadzić? Mąż nie jest zameldowany, żona jest, nie toczy się na razie sprawa sądowa, żona boi się męża, już była wzywana policja w sytuacji zagrożenia. Żona ma zamiar złożyć pozew o rozwód. Żona nie chce uniemożliwiać widzenia się z dzieckiem, ale nie chce, aby mąż mieszkał w mieszkaniu. Obecnie mąż wyprowadził się, ale stwierdził, że wróci.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Małżonkowie powinni mieszkać razem. Jeżeli jednak stosunki pomiędzy małżonkami zmieniły się tak znacznie, iż żona obawia się męża, wspólne zamieszkiwanie nie jest wskazane. Możliwość zmiany zamków w drzwiach i uniemożliwienia tym samym dostania się do mieszkania zależy od stosunków prawnych małżonków do tego mieszkania. Jeżeli małżonek ma tytuł prawny do tego lokalu (np. jest najemcą, właścicielem), to zmiana zamków nie jest możliwa, gdyż naruszy prawa męża do korzystania z mieszkania, do którego przysługuje mu tytuł prawny. W innym przypadku (mężowi nie przysługuje żadne prawo do lokalu), zmiana zamków jest dopuszczalna.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

irka

23.2.2010 22:35:3

Re: Mieszkanie wspólne małżonków

Czy dotyczy to również sytuacji, kiedy tylko ja mam tytuł prawny, mąż jest zameldowany, ale nie chce ponosić kosztów korzystania z niego ani nie chce się wynieść ?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: