Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Kredyty ubezpieczone- śmierć kredytobiorcy

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Dzień Dobry, Tydzień temu zmarł mój Tata, Lat 54. W roku 2007 zabrał kilka kredytów (Lukas Bank, AIG Bank Polska, Ge Money Bank) sytuacja nas do tego zmusiła. Wszystkie kredyty są ubezpieczone. Tata przed podpisaniem umów nie chorował. Choroba zaczęła się w lutym tego roku. W styczniu miał zdjęcie płuc- wszystko w porządku. W marcu zdjęcie płuc i już przerzuty. Teraz pytanie, w bankach już byliśmy, wszystkie roszczenia do ubezpieczycieli wysłane czy jest możliwość, że ubezpieczyciel nie pokryje długów skoro wszystko jest zgodne z prawem? Kredyt ubezpieczony, Tata ubezpieczony, w chwili podpisywania umów zdrów- śmierć nie spowodowana alkoholem, samobójstwem. Jeżeli chodzi o spadek nic takiego nie mamy, żadnego testamentu nic. Kredyty tata sam brał, mama nawet nie wiedziała, dopiero przed śmiercią taty je znaleźliśmy. Z góry dziękuje za odpowiedź

  Odpowiedz Cytuj
 • monik
  Wysłany: 2008-04-16 15:29:13

  Trzeba rozpatrzyć dwie kwestie - jak konkretnie brzmi ubezpieczenie tych kredytów - bo może być od śmieci naturalnej , w wyniku wypadku oraz choroby !To jest ważne , aby ubezpieczyciel pokrył z ubezpieczenia pozostałe do spłaty kredyty. Druga sprawa , czy tata pozostawił w spadku coś jeszcze - jakiś majatek ?Pytam na wypadek , gdyby ubezpieczenie nie obejmowało tej konkretnej śmierci taty z przyczyn konkretnej choroby , bo banki zawieraja różne ubezpieczenia w tym zakresie .Wtedy , jak nie ma majątku do dziedziczenia i ubezpieczyciel nie pokryje kredytów to trzeba w ciągu 6m-cy od otwarcia spadku , czyli śmierci ojca złożyć przed sądem lub notariuszem oświadczenie ,że się spadek całkowicie odrzuca albo przyjmuje sie tylko go z dobrodziejstwem inwetarza.Ta ostatnia sytuacja jest taka,że odpowiadaja spadkobiercy do wysokości czynnego spadku -mówiąc po polsku , jeśli ojciec coś zostawił to z tego majątku bank ,może ściągnąć zaległość kredytową.W przypadku pytań prosze na forum - odpowiem Panu.Powodzenia .
 • Reklama

 • MichalKolaS
  Wysłany: 2008-04-16 17:11:00

  Witam, jeżeli chodzi o umowy, w jednej było, że ubezpieczenie jest uznawane w przypadku nowotworów, np chłonniak. W karcie zgonu przyna śmierci: To nowotwór chłonniak, wiec sie zgadza. Jeżeli chodzi o inne umowy to tylko znalazłem informacje o śmierci a nie jakiś szczególnych wymogach, typu nowotwór, wypadek itp. Doszła inna sprawa, mieszkamy z mamą w bloku, spółdzielnia mieszkaniowa. Okazało się, że dom był w połowie mamy a w połowie taty i wartość domu dzielona była na rodziców. W przypadku śmierci Taty połowa przechodzi na dzieci. Z tym, że Bank nie może zabrać tych pieniedzy, przynajmniej tak mi się wydaje, ponieważ to jest mieszkanie a nie jakiś inny przedmiot, niby gdzie mielibyśmy mieszkać. Po drugie: Dopiero je wykupujemy na własność, więc nawet sprzedać nei możemy, bo jeszcze nie jest "nasze". Ps. Jak długo może trwać odpowiedź ubezpieczycieli, jeżeli roszczenia już zostały wysłane?
 • monik
  Wysłany: 2008-04-17 09:02:22

  Jeśli tak jest w ubezpieczeniu to powinni pokryć kredyt.Jest jescze jedna sprawa - własnie dzidziczenie .Jeśli odp. ubezpieczyciela będzie negatywna to tak jak pisałam trzeba stwierdzić nabycie spadku po ojcu to co pisałam poprzednio .Przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza do wysokości czynnego spadku , bo przecież kredytów jest kilka jak piszesz.Ubezpieczyciel szybko załatwioa sprawy i wydaje swoje decyzje .Jeśli przyjmiecie spadek to bank ma na pewno hipotekę wpisana na tej nieruchomości i jest zabezpieczony.
 • duszkasek
  Wysłany: 2009-01-05 15:51:03

  Przepraszam,ze podpięłam sie pod twój temat ale też mam ten problem... Ratunku!!! W grudniu 2008r. zmarł mój tata na nowotwór... Miał kredyt około 3500zł. zostało mu do spłaty około 1300zł. ubezpieczyciel przysłał pismo odmowne... kredyt był ubezpieczony na kwotę 5000zł. na wypadek utraty dochodów,trwałej niezdolności i śmierc w skutek nieszczęśliwego wypadku. Dlaczego ubezpieczyciel przysłał decyzję negatywna??? Czy śmierć na nowotwór złośliwy to jest ,,SZCZĘŚLIWY,, wypadek??? szukam pomocy wszędzie...proszę ..jak ktoś znajdzie się otwarty na pomoc w tej sprawie prosze o napisanie na e-mail: duszkasek@onet.eu tytuł ubezpieczenia brzmi:,, -z tytułu zgonu ubezpieczonego w następstwie nieszczęśliwego wypadku, zawału serca,udaru mózgowego albo całkowitej trwałej niezdolności ubezpieczonego do pracy w następstwie nieszczęśliwego wypadku,,
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane