Sytuacja spółki po śmierci wspólnika

Pytanie klienta:

""Czy w przypadku gdy umowa spółki wyłącza od wstąpienia do spółki spadkobierców wspólnika w razie jego śmierci, należy skreślić tego zmarłego wspólnika z listy wspólników spółki? ""

Odpowiedź prawnika:

Śmierć wspólnika powoduje ustanie stanu członkostwa w spółce. Jeżeli umowa spólki wyłącza wstąpienie spadkobierców zmarłego wspólnika do spółki, udziały przysługujące zmarłemu wspólnikowi powinny być umorzone a wartość przysługujących zmarłemu udziałów powinna być spłacona spadkobiercom stosownie do postanowień umowy spółki. Ponieważ śmierć wspólnika powoduje wygasnięcie stosunku członkostwa w spółce, zarząd zobowiązany jest do wykreślenia zmarłego wspólnika z listy wspólników. Obowiązek taki statuuje art. 188 k.s.h., zgodnie z którym zarząd spółki, który zobowiązany jest prowadzić księgę udziałów, zobowiązany jest wpisywaćc w tej księdze wszelkie zmiany dotyczące osób wspólników i przysługujących im udziałów. Skreślenie powinno nastąpić także w Krajowym Rejestrze Sądowym, zgodnie z art. 47 w zw. z art. 38 pkt 8 lit. c ustawy o KRS. Wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym należzy złożyć w ciągu 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu (art. 22 ustawy o KRS) - nie ma w tym względzie terminów szczególnych. Zdarzeniem uzasadniającym zmiane wpisu jest śmierć wspólnika, więc termin na złożenie wniosku o zmianę wpisu należy liczyć od śmierci wspólnika, ewentualnie od chwili, w której zarząd spółki dowiedział się o śmierci wspólnika.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.