Odrzucenie spadku a majątek wspólny

Pytanie:

"Małżonkowie 3 lata temu ustanowili rozdzielność majątkową. Jeden z małżonków zaciągnął kilkanaście kredytów w okresie 2000-2006. Drugi z małżonków nie wyrażał zgody na żadne ze zobowiązań, nie jest też współkredytobiorcą. W okresie trwania wspólności majątkowej zakupiono nieruchomość, ale w księdze wieczystej ujawniony jako właściciel jest tylko jeden ze współmałżonków. W lutym bieżącego roku nastąpiła śmierć małżonka, który zaciągnął kredyty. Dłużnik nie miał innego majątku. Czy współmałżonek odrzucając spadek w ciągu 6 miesięcy, odrzuca jedynie majątek osobisty drugiego współmałżonka, czy również jakąś część majątku wspólnego (jeżeli tak to jaką i czy część tej nieruchomości może w takiej sytuacji stać się własnością gminy, czy może być prowadzona do niej egzekucja i przy spełnieni jakich wymogów prawnych)? "

Odpowiedź prawnika: Odrzucenie spadku a majątek wspólny

Majątek wspólny przestał istnieć z chwilą wprowadzenia rozdzielności majątkowej 3 lata temu. Wszystkie składniki tego majątku stały się współwłasnością małżonków w częściach ułamkowych. Z opisu sytuacji wynika, że ten stan rzeczy nie uległ zmianie, że małżonkowie nie dokonali podziału majątku. Udział (50%) w tym byłym majątku wspólnym należy do majątku osobistego małżonka i jako taki podlega dziedziczeniu. Odrzucając spadek małżonek odrzuca zarówno majątek osobisty jak i udział w majątku wspólnym także wtedy, gdy wspólność ustaje dopiero z chwilą śmierci jednego z małżonków. Jeśli małżonek odrzuci spadek i nie ma innych spadkobierców w pierwszej ani w drugiej grupie, spadek przechodzi na gminę. Jeśli nieruchomość była wyłączną własnością zmarłego to cała przejdzie na własność gminy. Gmina przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Według tych zasad gmina odpowiada więc za długi spadkowe, w tym kredyty. Drugi z udziałów w majątku, który był wspólny, pozostaje własnością drugiego z małżonków.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika