Sejm uchwalił ustawę o budowie muru na granicy

Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej

14 października br. Sejm uchwalił ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Ustawa trafi teraz do rozpatrzenia przez Senat.

Od kilku miesięcy na granicy polsko-białoruskiej trwa presja migracyjna. Liczba podejmowanych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej nie maleje, pomimo dodatkowego wsparcia kadrowego dla oddziałów Straży Granicznej, pomocy żołnierzy Sił Zbrojnych RP i Policji oraz zastosowanych tymczasowych instalacji.

Celem ustawy jest określenie zasad realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej, będącej zarazem zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Projektowane rozwiązanie będzie polegać na stworzeniu podstaw prawnych umożliwiających szybkie i efektywne zrealizowanie tej inwestycji. Zabezpieczenie granicy będzie obejmowało urządzenia budowlane wraz z infrastrukturą elektroniczną i telekomunikacyjną.

Formalnym inwestorem budowy bariery wzdłuż granicy państwowej będzie komendant główny Straży Granicznej, który będzie uprawniony do powołania pełnomocnika w tej sprawie. Do przygotowania i realizacji inwestycji zostanie także powołany zespół, w którego składzie znajdą się podmioty istotne dla całego procesu inwestycji.

W związku z presją migracyjną na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej, w przyjętej ustawie zaproponowano stworzenie mechanizmów, które umożliwią wybudowanie bariery w możliwie najkrótszym czasie. W związku z tym, ustawa w sposób kompleksowy reguluje te zagadnienia.

Ze względu na wyjątkową pilność realizacji inwestycji, w kontekście istniejących zagrożeń na granicy państwowej, ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Porady prawne

Powstanie zapora wzdłuż granicy polsko-białoruskiej

Zabezpieczenie granicy będzie obejmowało urządzenia budowlane wraz z infrastrukturą elektroniczną i telekomunikacyjną.

- "Podjęliśmy decyzję o budowie trwałej zapory wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. Doświadczenie innych państw, których dotknął kryzys migracyjny pokazuje, że jest to jedyna skuteczna metoda" - powiedział wicepremier Jarosław Kaczyński. 7 października odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, które było poświęcone sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

W briefingu prasowym, w siedzibie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, wzięli również udział: gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej oraz płk SG Andrzej Jakubaszek, komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej.

Wicepremier i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych podkreślił, że nie mamy do czynienia z naporem ze strony uchodźców.

- "Przyjeżdżają imigranci ekonomiczni. Przywożeni są w ramach akcji organizowanej przez władze Białorusi za niewątpliwą zgodą Federacji Rosyjskiej. Służby białoruskie całkowicie to tolerują i są tam obecne" – zaznaczył Jarosław Kaczyński. 

Wiceprezes Rady Ministrów zwrócił uwagę, że działania strony białoruskiej są cyniczną i brutalną akcją kierowaną przez prezydenta Łukaszenkę. - "Ta akcja była planowana jako odwet za wspomaganie białoruskiej opozycji i próba nacisku na UE" – powiedział.

- "Na Białorusi istnieje szeroka na kilometr strefa przygraniczna bardzo pilnie strzeżona, do której zwykły obywatel Białorusi nie ma dostępu. Fakt, że ci migranci są tam wpuszczani jest dowodem na działanie władz białoruskich" – zwrócił uwagę przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

Wicepremier Jarosław Kaczyński mówił również o konkretnych działaniach strony białoruskiej.

- "Ci ludzie są prowadzeni do miejsc, gdzie jest szansa na przekroczenie granicy. Zdarza się, że funkcjonariusze białoruscy osobiście uczestniczą w pokonywaniu zapór i przecinaniu drutów" – powiedział wiceprezes Rady Ministrów. 

Przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych poinformował również, że podczas posiedzenia Komitetu rozmawiano o budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej.

- "Omawialiśmy także podjęte już decyzje, także w sferze finansowej, o budowie bardzo poważnej zapory. Takiej zapory, którą bardzo trudno sforsować. Doświadczenie europejskie, doświadczenie licznych państw, np. Węgier, Grecji, pokazuje, że to jest jedyna skuteczna metoda" – podkreślił. 

Gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej podziękował za zaangażowanie funkcjonariuszom Straży Granicznej. Podkreślił, że swoje obowiązki wypełniają wzorowo. 

Płk SG Andrzej Jakubaszek, komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej zwrócił uwagę na to, że chroniąc granicę Polski strzeżemy również granicy Unii Europejskiej.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika