Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Podstawowym aktem prawnym w tym zakresie jest rozporządzenie o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Zasadą jest (jeżeli z przepisów § 13, 60, 271 i 273 lub przepisów odrębnych nie wynikają inne wymagania), że budynki na działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:
-
4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
-
3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.
Odległość od granicy mierzy się w poziomie od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego ściany lub w połaci dachowej budynku zwróconej w stronę tej granicy lub od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego w dachu.
Odległość wynoszącą 1,5 m (lub usytuowanie budynku przy samej granicy), dopuszcza się w przypadku ściany bez okien i drzwi, jeżeli:
-
wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo
-
nie jest możliwe zachowanie odległości 3 m ze względu na rozmiary działki.
Taka zmniejszona odległość jest dopuszczalna także wtedy, gdy sąsiad wcześniej skorzystał z takich udogodnień. Tzn. jeżeli na sąsiedniej działce w odległości od 1,5 m do 3 m od granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych w takiej samej odległości od tej granicy, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej. Jeśli bezpośrednio przy granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy tej granicy, przylegającej do istniejącej ściany, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.