Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Mienie zajęte przez komornika i prokuratora jednocześnie? – opinia prawna

Strona 1 z 2

Stan faktyczny

W wyniku prowadzonego postępowania przygotowawczego (śledztwo przeciwko mojemu małżonkowi) prokurator w ramach swoich czynności dokonał zajęcia tymczasowego mienia ruchomego (w tym mojego samochodu). Następnie dokonał zatwierdzenia tymczasowego zajęcia. Po pewnym czasie pojawił się komornik, który spisał mienie objęte zabezpieczeniem. Po jakimś czasie otrzymałam od komornika postanowienie o zajęciu mojego samochodu (samochód pozostał w moim użytkowaniu). 2 tygodnie temu w wyniku kolizji, moje auto (z winy innego kierującego) zostało mocno uszkodzone. PZU podjęło decyzję o nienaprawianiu samochodu i wypłaciło mi kwotę odszkodowania adekwatną do kwoty, na którą samochód był ubezpieczony. Z uwagi na to, że auto jest mi niezbędne chciałabym zakupić za kwotę, którą uzyskałam nowy samochód. Jakie kroki powinnam podjąć, żeby załatwić sprawę zgodnie z prawem? Czy powinnam napisać pismo do prokuratora, który prowadził postępowanie, z jednoczesnym powiadomieniem komornika? Jak uzasadnić takie pismo? Jakie konsekwencje poniosłabym, gdybym nie zgłosiła tego faktu i bez powiadamiania kogokolwiek kupiła samochód?

Opinia prawna

Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:

- Ustawa z dnia 06.06.1997 r. kodeks postępowania karnego (Dz. U. 1998 r., Nr 89, poz. 555 ze zmianami),

- Ustawa z dnia 17.11.1964 r. kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 r., Nr 43, poz. 296 ze zmianami)

Na wstępie proponuję, by Pani ponowne przejrzała zawiadomienie o zajęciu samochodu, które otrzymała Pani od komornika. Z pewnością znajduje się tam pouczenie lub też została Pani poinformowana przez komornika ustnie, iż na Pani, jako na osobie, która sprawuje dozór nad przedmiotem zajętym przez komornika (samochodem) w myśl art. 856 kpc ciąży obowiązek starannego działania, tj. zawiadomienia o każdej zmianie w stanie tego przedmiotu, w tym o jego zniszczeniu lub zaginięciu bez względu na to, czy ponosi Pani winę za taką zmianę czy też nie. Ponadto ma Pani obowiązek wydać rzecz zajętą na każde wezwanie komornika. 

Według podanych przez Panią informacji,  dotychczas nie zawiadomiła Pani ani prokuratora ani też komornika o fakcie zniszczenia samochodu i wypłacie odszkodowania.

Jeśli chodzi o prokuratora to trzeba stwierdzić, iż brak podstaw prawnych do wyciągnięcia wobec Pani jakichkolwiek konsekwencji karnych w sytuacji, gdy nie zawiadomi Pani prokuratora o wypadku, odszkodowaniu i zakupie nowego samochodu. Prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu poprzez zajęcie konkretnego samochodu, który został zniszczony nie z Pani winy, stąd nie może Pani postawić zarzutu utrudniania śledztwa.  Z uwagi na fakt, iż wskutek zniszczenia nie istnieje przedmiot, który prokurator wskazał w postanowieniu o zabezpieczeniu do niego jako prowadzącego śledztwo będzie należała decyzja, czy zdecyduje się wydać nowe postanowienie o zabezpieczeniu, w którym tym razem wskaże zakupiony przez Panią nowy samochód czy też kwotę odszkodowania, jeśli jeszcze jej Pani nie wyda na zakup samochodu.

Jednak jeszcze raz trzeba podkreślić, że nie ma przepisu, który nakładałby na Panią obowiązek pytania prokuratora o zgodę na zakup samochodu za otrzymane odszkodowanie, a tym samym  nie ma również podstaw prawnych do pociągnięcia Pani do odpowiedzialności karnej w sytuacji, gdy kupi Pani nowy samochód przed zawiadomieniem prokuratora o wypadku i wypłacie odszkodowania szczególnie, że zniszczenie samochodu nie nastąpiło z Pani winy. Prokurator powinien otrzymać od komornika jako organu wykonującego wydane przez niego postanowienie o zabezpieczeniu informację o zniszczeniu samochodu, a komornik powinien otrzymać tę informację od Pani jako od osoby dysponującej zajętym samochodem. Powinna Pani zatem powiadomić komornika o wypadku i wypłacie odszkodowania. Wówczas komornik jako organ działający na wniosek prokuratura zawiadomi prokuratora o zaistniałej sytuacji i zależnie od dalszych wniosków prokuratora podejmie decyzję, czy zajmie Pani odszkodowanie czy zakupiony przez Panią nowy samochód, zależnie od tego, czym będzie Pani wówczas dysponować.


Jednak przed otrzymaniem od komornika zawiadomienia o zajęciu odszkodowania nie jest Pani ograniczona w dysponowaniu tą kwotę i może Pani ją wydać na nowy samochód. Należy bowiem pamiętać, że zajęcie rzeczy jest skuteczne z chwilą otrzymania przez dłużnika zawiadomienia o zajęciu. Oznacza to, iż od chwili (od dnia), gdy otrzymuje Pani od komornika zawiadomienie o zajęciu jakiejś rzeczy np. samochodu nie może Pani skutecznie tą rzeczą rozporządzić, np. nie może Pani jej sprzedać lub darować komuś, gdyż takie rozporządzenie będzie - zgodnie z art. 295 § 2 kpk z zw.

<>

Zobacz także:

 

Komentarze: Mienie zajęte przez komornika i prokuratora jednocześnie? – opinia prawna

  • mmmma 2013-05-27 18:27:52

    Re: Mienie zajęte przez komornika.

    czy mogę zamienic auto zajęte przez komornika???


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0
  • 9
  • 5
  • 7
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Regina z Siostrą

    ocena usługi:

    Dziękujemy za profesjonalne przygotowanie zażalenia polecam wszystkim i pozdrawiam wszystkich prawników z Poważaniem Regina z Siostrą
  • Christine Romeike

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpujaca opinia prawna jaka otrzymalam , serdecznie dziekuje wszystkim prawnikom i polecam innym jezeli potrzebuja fachowej opinji prawnej. Z powazaniem. Christina
  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
  • Janusz Prager

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane