Archiwum artykułów Luty 2005

Kto w świetle prawa ma status małego a kto średniego przedsiębiorcy?

25.2.2005

Kto w świetle prawa ma status przedsiębiorcy? Otóż przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Warunkiem uznania (...)

Zasady nabywania nieruchomości przez cudzoziemców

24.2.2005

Problem nabywania nieruchomości położonych na terytorium Polski przez cudzoziemców nie dotyczy wbrew powszechnej opinii tylko sytuacji, w której jakiś obcokrajowiec chce kupić np. domek letniskowy na Mazurach. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że przez ustawowe pojęcie cudzoziemca należy (...)

Jedziesz na jakiś czas za granicę? Zapewnij sobie ubezpieczenie zdrowotne

17.2.2005

Osoby wyjeżdżające turystycznie do krajów Unii oraz EFTA: Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, powinny zaopatrzyć się w formularz E111. Jest on wydawany na wniosek ubezpieczonego. W przypadku przesłania wniosku o wydanie formularza drogą e-mailową lub faksem, istnieje konieczność osobistego (...)

Jak reklamować usługi telekomunikacyjne według nowych zasad?

4.2.2005

Od dzisiaj, to jest od 18 listopada 2004 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące trybu postępowania reklamacyjnego usług telekomunikacyjnych. Rozporządzenie określa również czego może dotyczyć reklamacja oraz warunki formalne jakim powinna odpowiadać. Co możesz (...)

Zasady ogólne prawa bankowego

4.2.2005

Przepisy dotyczące funkcjonowania banków w Polsce zostały zawarte w ustawie Prawo bankowe. Ten akt prawny reguluje podstawowe prawa i obowiązki banków, a także uprawnienia i obowiązki klientów banków. Zgodnie z ustawą, bank może być utworzony tylko jako spółka akcyjna (z wyjątkiem banków (...)

Co to jest egzekucja przez zarząd przymusowy?

4.2.2005

Egzekucja przez zarząd przymusowy może być skierowana wyłącznie przeciwko dłużnikowi, który prowadzi działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego. Ten sposób egzekucji polega na zaspokajaniu egzekwującego wierzyciela z dochodu uzyskiwanego z prowadzonej (...)

Egzekucja świadczeń alimentacyjnych

3.2.2005

Egzekucja świadczeń alimentacyjnych jest egzekucją świadczeń pieniężnych i przeprowadza się ją w sposób typowy dla egzekucji świadczeń alimentacyjnych właśnie. Jednak z racji swojej przede wszystkim doniosłości społecznej wykazuje pewne odrębności, które to maja zapewnić (...)

Egzekucja z ruchomości

3.2.2005

Egzekucja z ruchomości jest tzw. sposobem zaspokajającym egzekucji świadczeń pieniężnych. Egzekucję z ruchomości przeprowadza komornik sądu, w którego okręgu znajdują się ruchomości podlegające egzekucji. Możliwym jest jednak dokonanie wyboru komornika. Możliwość taką wierzyciel. (...)

Jakie opłaty może pobierać komornik?

3.2.2005

Komornik pobiera opłaty egzekucyjne za prowadzenie egzekucji i inne czynności, których dokonuje. W zależności od rodzaju spraw są to opłaty bądź stosunkowe bądź stałe. Nie ma tu jednak żadnej dowolności, wysokośc opłat "komorniczych" określona została ustawowo. W jakich wypadkach komornik (...)

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę - jak przebiega?

3.2.2005

Egzekucja, która jest prowadzona z wynagrodzenia za pracę jest chyba jednym z najczęstszych i najpopularniejszych sposobów przeprowadzania postępowania egzekucyjnego gdy dłużnikiem jest osoba fizyczna. Jest pewien szczególny rodzaj egzekucji z wierzytelności uregulowany jednak odrębnie z racji (...)

Egzekucja z rachunków bankowych

3.2.2005

Czym jest rachunek bankowy? Zgodnie z treścią kodeksu cywilnego umowa rachunku bankowego powoduje, iż bank zobowiązuje się względem posiadacz rachunku, na czas oznaczony lub nie oznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych oraz do przeprowadzenia na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych. (...)

Jakie przedmioty i jakie sumy są wyłączone spod egzekucji?

3.2.2005

Egzekucja nie jest przyjemnym zjawiskiem i to zarówno dla wierzyciela jak również - a może zwłaszcza - dla dłużnika. W poradzie tej staramy się wyjaśnić z jakich przedmiotów może poszukiwać zaspokojenia wierzyciel. Z drugiej strony główny cel jaki przyświeca poradzie, (...)

Jak zabezpieczyć roszczenia niepieniężne? (ze zmianami od 5 lutego 2005 r.)

3.2.2005

Podstawowym celem postępowania zabezpieczającego jest udzielenie natychmiastowej ochrony każdemu, jeżeli tylko tego wymaga ochrona jego praw. Nie ma przy tym znaczenia w jakim trybie rozpoznawana jest konkretna sprawa, procesowym, nieprocesowym czy przed sądem polubownym. Uprawniony może żądać (...)

Ubezpieczenie mieszkania - zabezpieczyć się na wszelki wypadek

1.2.2005

Polak mądry po szkodzie. To powiedzenie jest znane, ale niekoniecznie do końca prawdziwe. Coraz częściej przezornie zawieramy umowy ubezpieczenia – ubezpieczamy siebie, dzieci, samochody (nie tylko obowiązkowym ubezpieczeniem OC), mieszkania, domki letniskowe, firmy, itd. Czy ubezpieczenie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika