Archiwum porad prawnych Lipiec 2005

Przywrócenie terminu na złożenie sprzeciwu

31.7.2005

Złożyłem po 14 dniach sprzeciw od pozwu upominawczego i sąd zaznaczył, że mogę złożyć zażalenie na taką decyzję. Czy mogę również wystąpić do sądu o przywrócenie terminu, czy takie zażalenie i jego odmowa kończą procedurę odwoławczą?

Zwolnienie lekarskie wydawane obcokrajowcowi

31.7.2005

Czy lekarz w Polsce może wystawić zwolnienie lekarskie obywatelowi kraju Unii Europejskiej, w przypadku jego zachorowania na terenie naszego kraju? Jakie warunki powinno spełniać, aby było honorowane przez lekarza za granicą? Czy są potrzebne jakieś dokumenty i jakie przy wjeździe do Polski, (...)

Uprawnienia do świadczenia pomocy prawnej

29.7.2005

Doradztwo prawne - kto może się nim zajmować, jaką formę organizacyjną powinno się przyjąć prowadząc taką działalność, dokładnie jakich usług to doradztwo może dotyczyć?

Niewypełnienie obowiązku w czasie zawieszenia kary

29.7.2005

Wiem, że Sąd może odwiesić oszustowi wykonanie kary pozbawienia wolności, jeśli ten w terminie wyznaczonym (okresie zawieszenia) nie zapłaci pokrzywdzonemu kwoty zasądzonej tym karnym wyrokiem. Od czego konkretnie zależy odwieszenie tego wyroku (skoro sąd może ale nie musi odwiesić) i czy (...)

Przedawnienie podatku od pożyczki

29.7.2005

Ktoś chce mi zlecić dochodzenie należności z tytułu niespłaconej pożyczki, lecz boi się szantażu ze strony dłużnika i poinformowania przez niego Urzędu Skarbowego, że pożyczka ta nie została tam zarejestrowana w celu odprowadzenia podatku. Po jakim czasie odpowiedzialność z tego tytułu (...)

Karnety na basen dla pracowników

29.7.2005

Jakie mogą być skutki podatkowe (pit, cit, vat) i ewentualnie zus dla firmy i pracownika z tytułu wykupionego przez spółkę z o.o. karnetu na basen? Czy zakup taki musi być dokonany z funduszu socjalnego w całości czy w części czy też można dokonywać go bez udziału w tym funduszu socjalnego? (...)

Opłata sądowa za wpis i wykreślenie hipotek

29.7.2005

Na budowę domu jednorodzinnego bank w 2004 r. udzielił mi kredytu budowlano-hipotecznego i tym samym została na tej nieruchomości ustanowiona hipoteka kaucyjna w wysokości 180.000 zł. i hipoteka zwykła w wysokości 180.000 zł. Za wpis tych hipotek do księgi wieczystej nie poniosłam żadnych (...)

Umowa agencyjna - przedawnienie roszczeń

29.7.2005

W latach 1994 - 1996 działałem jako agent - jako osoba fizyczna, nie prowadząca żadnej działalności gospodarczej. Zleceniodawcą było stowarzyszenie, które prawdopodobnie w tym okresie prowadziło działalność gospodarczą. Przedmiotem umowy agencyjnej była sprzedaż towarów, które pobierałem (...)

Egzekucja zaległych składek ZUS

28.7.2005

Nasz podopieczny prowadził działalność gospodarczą i nie płacił składek ZUS. Komornik straszy go, że pójdzie siedzieć, a on jest samotnie wychowującym ojcem, a jego dziecko odda do domu dziecka. Czy to prawda, że za składki zus można iść do aresztu? Jest wiele osób, którym nie wyszedł (...)

Egzekwowanie długu od spółki z o.o.

28.7.2005

W roku 2000 zleciłem firmie windykacyjnej odzyskanie długu. Sąd wydał decyzję pozytywną w tej sprawie. Windykator mógł razem z komornikiem wyegzekwować część długu z konta bankowego dłużnika. Część wyegzekwowanej kwoty windykator wypłacił mi gotówką za potwierdzeniem oraz część (...)

Eksmisja byłej żony

28.7.2005

Mój narzeczony rozwiódł się w ubiegłym roku. Wyrok sądowy jest prawomocny. Rozwód przeprowadzono bez orzekania o winie. Z małżeństwa nie było dzieci. Była żona pracuje na umowę o prace na czas nieokreślony. W bieżącym roku zakupiła mieszkanie. Mieszkanie odebrała w kwietniu br. Niestety (...)

Zawieszenie renty z tytułu choroby zawodowej

27.7.2005

Pracowałem jako nauczyciel do 2004 r. i z tego powodu w tym roku stwierdzono u mnie chorobę zawodową. Aktualnie pracuje w biurze i zarabiam miesięcznie 1850 zł brutto. Czy w takiej sytuacji przysługuje mi renta i czy przy moich obecnych zarobkach będzie wypłacana?

Wspólnota a spółdzielnia mieszkaniowa

27.7.2005

Jeśli w spółdzielni istnieje wspólnota mieszkaniowa? Przeglądając regulamin na co powinnam zwrócić uwagę? Czy inaczej jest obliczany czynsz i czy inne prawa ma mieszkanie, które jest formą własności? Czy spółdzielnia a wspólnota różni się prawami?

Wykaz chorób psychicznych

26.7.2005

Jakie choroby psychiczne uniemożliwiają wykonanie kary (i w ogóle jakie inne choroby) oraz gdzie znaleźć wykaz tych chorób?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika