Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych Lipiec 2005 - Strona 4

Zaskarżanie uchwał wspólnoty mieszkaniowej

8.7.2005

Zgodnie z art. 25 ustawy o wspólnotach mieszkaniowych każdy właściciel lokalu (członek wspólnoty) może zaskarżyć uchwałę wspólnoty do sądu, jeżeli jest sprzeczna z prawem, narusza jego interesy itd. Czy uchwała zebrania członków wspólnoty mieszkaniowej, która została podjęta i weszła (...)

Wymiana bramy a zgłoszenie

8.7.2005

Czy częściowa tylko zmiana ogrodzenia od ulicy (dom jednorodzinny) wymaga zgłoszenia do gminy? Ma nastąpić wymiana bramy na nową.

Wynagrodzenie członków rady nadzorczej

7.7.2005

Członkowie rady nadzorczej w spółce akcyjnej powinni według statutu otrzymywać wynagrodzenie miesięczne w wysokości średnej krajowej wypłacane raz na pół roku. Czy to jest to samo, co dieta dla członków rady nadzorczej? Co w przypadku, jeśli spółka zapomniała wypłacać powyższe wynagrodzenie? Co (...)

Szkoda komunikacyjna całkowita

7.7.2005

Firma ubezpieczeniowa w trakcie likwidacji szkody stwierdza, iż nie pokryje kosztów naprawy, bo są większe niż wartość pojazdu, tym samym stwierdza szkodę całkowitą. Następnie dokonuje rozliczenia szkody, w którym najpierw ustala wartość pojazdu przed szkodą, następnie wartość pojazdu (...)

Rozbiórka domu

7.7.2005

Czy do rozbiórki domu wystarczające jest dokonanie zgłoszenia czy potrzebne jest pozwolenie na budowę? Wcześniej było to pozwolenie. Mam takie wydane w 2003 roku. Dom jednak do tej pory nie został rozebrany. Czy nadal jest ono ważne, czy też muszę je uaktualnić? Skoro było to pozwolenie, (...)

Zaliczenie własnej wierzytelności na poczet ceny

7.7.2005

Czy zaliczenie własnej wierzytelności na poczet ceny w trybie art. 968 § 1 kpc dotyczy tylko licytanta, czy również przejmującego na własność? W jakim trybie wierzytelność wierzyciela przejmującego na własność na podstawie art. 984 kpc jest zaliczana na poczet ceny? Czy jeżeli zaliczę (...)

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa w banku

7.7.2005

Czy złożenie pełnomocnictwa w banku do dysponowania rachunkiem bankowym podlega opłacie skarbowej? Jakie podmioty są zwolnione z uiszczania opłaty skarbowej przy takim pełnomocnictwie?

Odmowa udzielenie urlopu wychowawczego

6.7.2005

Czy pracodawca musi się zgodzić na urlop wychowawczy? Czy istnieją jakieś sytuacje kiedy nie posiada takiego obowiązku i może nie wyrazić zgody?

Gwarancja w umowie o dzieło

6.7.2005

Czy w umowie dotyczącej modernizacji windy w bloku mieszkalnym można wprowadzić klauzulę stwierdzającą, że przepisy art. 577 - 582 KC o gwarancji (dotyczy wykonawcy) stosuje się odpowiednio? Jeżeli jest to możliwe, to czy taka klauzula jest wystarczająca, czy też wskazane jest aby wykonawca (...)

Przedmiot umowy o dzieło

5.7.2005

Czy umowa, której przedmiotem jest przygotowanie dokumentów związanych z korespondencją spółdzielni, może być zakwalifikowana jako umowa o dzieło? Osoba wykonująca umowę przychodzi 2x w tygodniu, przedmiotem są prace komputerowe związane z korespondencją. Czy umowa ta może być zakwalifikowana (...)

Głosowanie grupami-wybór członków rady nadzorczej

5.7.2005

Jak prawidłowo powinno wyglądać głosowanie grupami? Czy osoby powołujące oddzielne grupy powinny opuszczać pomieszczenie i nie głosować razem z osobami wybierającymi RN bez głosowania grupami? Kto decyduje o kolejności głosowań - jeśli mamy grupy i normalny wybór jednocześnie? Natomiast (...)

Stały stosunek zlecenia

5.7.2005

Art. 87 KPC mówi, iż przedstawicielem strony przed sądem może być \"osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia\". Co oznacza pojęcie \"stały stosunek zlecenia\", czy do pozwu o wydanie nakazu zapłaty wystarczy załączyć (...)

Zgoda na kandydowanie do Rady Nadzorczej

5.7.2005

Podczas ZWZA doszło do głosowania grupami. Zaproponowano kandydatury, kandydaci nie byli obecni podczas zgromadzenia. Powinna być związku z tym pisemna zgoda na ich kandydowanie? Czy jest to wymagane dla ważności wyborów? Jeden z akcjonariuszy zaprotestował twierdząc, że brak takiej zgody uniemożliwia (...)

Brak zapłaty czynszu dzierżawnego

5.7.2005

Adresat oficjalnie odmówił przyjęcia wezwania do zapłaty od innej osoby prywatnej za dzierżawę gruntu. Grunt dzierżawiony jest przez 3 osoby, dwie odebrały wezwania do zapłaty. Jak traktować skuteczność wezwania do zapłaty jeśli jedna z trzech osób dzierżawiących wspólnie odmówiła (...)

Udzielenie urlopu wypoczynkowego "z góry"

5.7.2005

Z pracownikiem została zawarta pierwsza, trzymiesięczna umowa o pracę w danym zakładzie pracy. Jeśli z tym pracownikiem podpisana jest druga umowa o pracę, tym razem na rok (z zachowaniem ciągłości pracy po tej umowie trzymiesięcznej, która kończy się 30 czerwca, to czy pracownik ten ma (...)

Odebranie zasiłku rodzinnego

4.7.2005

Z moim byłym mężem mam 18-letniego syna, który chodzi do liceum, uczy się. Jednocześnie jestem w związku z drugim mężem i mamy wspólne drugie dziecko. Kilka miesięcy temu zabrano mi alimenty przyznawane najpierw z ZUS-u, a potem z opieki społecznej. Tak się złożyło, że mój pierwszy (...)

Wysokość stawki VAT na bilety wstępu

4.7.2005

Jaką stawką obłożone są bilety wstępu na dyskotekę organizowaną cyklicznie przez klub muzyczny? Z zakupem biletu nie jest związana żadna inna usługa, np. dodatkowy drink. Jest to tylko bilet wstępu.

Utrata zasiłku przedemerytalnego

4.7.2005

Czy to prawda, że jeśli ktoś jest na tzw. zasiłku przedemerytalnym to utraci prawo do pobierania tego zasiłku, jeżeli dostanie spadek w postaci gospodarstwa rolnego po zmarłym bracie? Gospodarstwo ma ok. 3 ha oraz dom i budynki gospodarcze. Czy w przypadku, gdy trójka rodzeństwa dziedziczy po (...)

Ksero dokumentu jako dowód w sprawie

4.7.2005

Przeciwnik procesowy (zakład pracy) dostarcza do sądu kserokopie dokumentów. Nie są one uwierzytelnione. Mam na myśli brak pieczątki nagłówkowej i podpisu upoważnionej osoby do reprezentowania jednostki mającej osobowość prawną. Czy sąd może na tej podstawie wyrokować, wydawać postanowienia, (...)

Opinia z poprzedniego miejsca pracy

1.7.2005

Czy pracodawca jest zobowiązany do wystawienia opinii na życzenie pracownikowi za jego okres pracy? Jak zmusić pracodawcę do wystawienia takiej opinii, jeśli (po zwolnieniu się pracownika (sam rozwiązał umowę o pracę i współpracę) mimo deklaracji ustnej przez kilka miesięcy od rozwiązania (...)

Przekazanie sprawy karnej innemu sądowi

1.7.2005

W sprawie karnej o występek pierwsze postępowanie zakończyło się uchyleniem przez sąd apelacyjny wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Sąd Rejonowy wyznaczył już termin nowej rozprawy głównej. Ponieważ 70% osób wzywanych na rozprawę przez prokuratora tj. ok 10 osób (świadkowie (...)

Warunkowe umorzenie postępowania po uchyleniu wyroku przez sąd apelacyjny

1.7.2005

Osoby są oskarżone z art. 284 par 2. Pierwsza rozprawa zakończyła się uchyleniem wyroku przez sąd apelacyjny i przekazaniem do ponownego rozpatrzenia. Ponieważ od rzekomego czynu minęło już 8 lat i dotychczasowe postępowanie było dość długotrwałe i uciążliwe dla oskarżonej czy może (...)

Wypowiedzenie umowy terminowej

1.7.2005

Podpisaliśmy umowę o świadczenie usług magazynowych jako usługobiorca. Obecnie, powołując się na stosowny zapis w tej umowie, wystąpiliśmy do usługodawcy z wnioskiem o jej rozwiązanie z zachowaniem terminów wypowiedzenia. Umowa została zawarta na okres pięciu lat, z możliwością jej (...)

Stosowanie umów międzynarodowych

1.7.2005

Ratyfikowana umowa międzynarodowa, po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, stanowi część krajowego porządku prawnego i jest bezpośrednio stosowana, chyba że jej stosowani jest uzależnione od wydania ustawy (art. 91 ust. 1 Konstytucji). Dla skuteczności jakiej kategorii aktów prawa międzynarodowego (...)

Skarga do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu

1.7.2005

Do którego z europejskich trybunałów - Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, czy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu można wnieść skargę po wyczerpaniu krajowej drogi sadowej? Czy aby wyczerpać krajową drogę sądową, należy po wydaniu wyroku przez sąd (...)

Wystawienie faktury na komputerze

1.7.2005

Czy prowadząc firmę produkcyjno - handlowo - usługową (jestem VAT-owcem) mogę wystawiać faktury VAT na własnych formularzach wcześniej stworzonych i drukowanych na komputerze, który nie jest na wyposażeniu mojej firmy (prywatny)?

Zwrot kosztów w postępowaniu administracyjnym

1.7.2005

Przegrałem sprawę przed NSA. Druga strona żąda ode mnie zapłaty zasądzonych jej kosztów procesowych i już skierowała nawet skargę do WSA w związku z nie opłaceniem tych kosztów. Tymczasem wciąż nie mam pismenego wyroku NSA w tej sprawie. Czy w takim razie, skoro wyroku na piśmie jeszcze (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika