Ksero dokumentu jako dowód w sprawie
Pytanie:
"Przeciwnik procesowy (zakład pracy) dostarcza do sądu kserokopie dokumentów. Nie są one uwierzytelnione. Mam na myśli brak pieczątki nagłówkowej i podpisu upoważnionej osoby do reprezentowania jednostki mającej osobowość prawną. Czy sąd może na tej podstawie wyrokować, wydawać postanowienia, czy może je oddalić? Jak sąd może ocenić wiarygodność i ich moc? Czy na podstawie własnego przekonania, czy są przewidziane określone wymogi proceduralne? "
Odpowiedź prawnika: Ksero dokumentu jako dowód w sprawie
Sąd ocenia wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału. Pewne ograniczenia dotyczące swobodnej oceny dowodów z dokumentów przez sąd powstają nie ze względów proceduralnych, lecz z uwagi na tzw. domniemania. Otóż jeżeli ustawa lub umowa stron wymaga dla czynności prawnej zachowania formy pisemnej, dowód ze świadków lub z przesłuchania stron w sprawie między uczestnikami tej czynności na fakt jej dokonania jest dopuszczalny w wypadku, gdy dokument obejmujący czynność został zagubiony, zniszczony lub zabrany przez osobę trzecią, a jeżeli forma pisemna była zastrzeżona tylko dla celów dowodowych, także jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę, jeżeli żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą albo jeżeli fakt dokonania czynności prawnej będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma. Niedopuszczalny jest też dowód ze świadków lub przesłuchania stron przeciw osnowie (przeciw oświadczeniu zawartym w jego treści) lub ponad osnowę dokumentu.
Dokumenty, o których mowa w pytaniu są dokumentami prywatnymi. Nie stanowią one dowodu tego, co zostało w nich poświadczone (jak dokumenty urzędowe), lecz są dowodem, iż osoba, która dokument podpisała, złożyła zawarte w nim oświadczenie. Dokument musi być własnoręcznie podpisany przez jego wystawcę lub osobę upoważnioną do jego reprezentowania. W przeciwnym razie sąd nie będzie tego traktował jako dokumentu. W niektórych przypadkach sąd może dopuścić dokument z podpisem odbitym np. przez kalkę lub na ksero, gdy wystarczy to do potwierdzenia, że podpis pochodzi od danej osoby. Podobnie będzie w przypadku, gdy strona przedstawia odpis czy kserokopię dokumentu. Konieczne jest wtedy jego poświadczenie za zgodność z oryginałem, w innym wypadku odpis lub kserokopia nie będą potraktowane jako dokument. Jeżeli strona przedstawia jako dowód kserokopię dokumentu, sąd może wydać zarządzenie zobowiązujące stronę do przedstawienia dokumentu w oryginale.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?