Gwarancja w umowie o dzieło

Pytanie:

"Czy w umowie dotyczącej modernizacji windy w bloku mieszkalnym można wprowadzić klauzulę stwierdzającą, że przepisy art. 577 - 582 KC o gwarancji (dotyczy wykonawcy) stosuje się odpowiednio? Jeżeli jest to możliwe, to czy taka klauzula jest wystarczająca, czy też wskazane jest aby wykonawca wydał dokument gwarancji?"

Odpowiedź prawnika: Gwarancja w umowie o dzieło

Umowa o modernizację windy jest przykładem umowy o dzieło. Należy zatem w pierwszej kolejności odwołać się do przepisów kodeksu cywilnego, które dotyczą umów o dzieło. I tak, zgodnie z art. 637 kodeksu cywilnego, wykonawca dzieła odpowiada z tytułu rękojmi. Do umowy o dzieło, mają również zastosowanie przepisy o rękojmi i gwarancji przy umowie sprzedaży. Zgodnie bowiem z tym przepisem „Jeżeli dzieło ma wady, zamawiający może żądać ich usunięcia, wyznaczając w tym celu przyjmującemu zamówienie odpowiedni termin z zagrożeniem, że po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu nie przyjmie naprawy. Przyjmujący może odmówić naprawy, gdyby wymagała nadmiernych kosztów. Gdy wady usunąć się nie dadzą albo gdy z okoliczności wynika, że przyjmujący zamówienie nie zdoła ich usunąć w czasie odpowiednim, zamawiający może od umowy odstąpić, jeżeli wady są istotne; jeżeli wady nie są istotne, zamawiający może żądać obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku. To samo dotyczy wypadku, gdy przyjmujący zamówienie nie usunął wad w terminie wyznaczonym przez zamawiającego”.

Należy przy tym podkreślić, iż w braku odmiennej umowy do gwarancji udzielonej zamawiającemu dzieło przez przyjmującego zamówienie trzeba w drodze analogii stosować przepisy o gwarancji przy sprzedaży. Wynika z tego, iż jedno drugiego nie wyłącza. W razie wad można bowiem korzystać albo z rękojmi, albo z gwarancji.

 

Do powstania zobowiązania z tytułu gwarancji, konieczne jest określenie jej zakresu. Może to nastąpić poprzez zapis odpowiedniej klauzuli w umowie głównej, bądź też sporządzenie odrębnej umowy gwarancyjnej. Sposób zapisu jest tu dowolny i nie ma wpływu na ważność samej gwarancji. Strony mogą powołać się na odpowiednie przepisy kodeks cywilnego (art. 577 - 581), bądź też uregulowania kodeksowe ująć w sposób odmienny, rozszerzając bądź też zawężając zakres gwarancji.

Przesłanką ważności umowy gwarancyjnej, jest wydanie uprawnionemu dokumentu gwarancyjnego. Dokument ten, stwierdza obowiązek świadczenia gwaranta, w razie zaistnienia wad rzeczy. Zawiera on z reguły zapewnienie o dobrej jakości rzeczy, określa obowiązki gwaranta, oraz określa termin, w którym uprawniony może dochodzić swoich praw.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika