Odebranie zasiłku rodzinnego
Pytanie:
"Z moim byłym mężem mam 18-letniego syna, który chodzi do liceum, uczy się. Jednocześnie jestem w związku z drugim mężem i mamy wspólne drugie dziecko. Kilka miesięcy temu zabrano mi alimenty przyznawane najpierw z ZUS-u, a potem z opieki społecznej. Tak się złożyło, że mój pierwszy mąż przebywa w zakładzie karnym (wyrok 6 lat). Co mogę teraz zrobić, by uzyskać jakąś pomoc finansową na dziecko i od kogo?"
Odpowiedź prawnika: Odebranie zasiłku rodzinnego
Niestety przepisy nie przewidują innych sposobów udzielania pomocy finansowej w przypadku nie wypełniania obowiązku alimentacyjnego przez jedno z rodziców. Warto jednak poznać zasady przyznawania zasiłku rodzinnego, by zweryfikować decyzję organu pomocy społecznej. Zasiłek rodzinny przysługuje rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu lub faktycznemu dziecka, osobie uczącej się, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza 504 zł (ta kwota obowiązuje do 1 września 2006 r.). W przypadku gdy dochód rodziny lub dochód osoby uczącej się przekracza kwotę uprawniającą daną rodzinę lub osobę uczącą się do zasiłku rodzinnego o kwotę niższą lub równą kwocie odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest ustalany, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym (od 1 września do 31 sierpnia). W przypadku przekroczenia dochodu w kolejnym roku kalendarzowym zasiłek rodzinny nie przysługuje. Zasiłek rodzinny przysługuje do czasu ukończenia przez dziecko:
-
18. roku życia
-
nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia,
-
24. roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?