Rozbiórka domu
Pytanie:
"Czy do rozbiórki domu wystarczające jest dokonanie zgłoszenia czy potrzebne jest pozwolenie na budowę? Wcześniej było to pozwolenie. Mam takie wydane w 2003 roku. Dom jednak do tej pory nie został rozebrany. Czy nadal jest ono ważne, czy też muszę je uaktualnić? Skoro było to pozwolenie, czy na tej podstawie mogę rozebrać dom, czy też muszę to teraz gdzieś zgłaszać? "
Odpowiedź prawnika: Rozbiórka domu
Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisów dotyczących rozbiórki pozwolenia na budowę nie wymaga rozbiórka:
-
budynków i budowli - niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych opieką konserwatorską - o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości,
-
obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę, jeżeli nie podlegają ochronie jako zabytki.
Ponadto zwrócić należy uwagę, iż jeżeli rozbiórka budynku lub budowli nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę na podstawie pierwszego z w/w wyjątków, rozbiórka ta wymaga jednak uprzedniego zgłoszenia właściwemu organowi, w którym należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania tych robót. Jeżeli natomiast do rozbiórki nie jest wymagane pozwolenie na budowę, ponieważ na budowę tego obiektu lub urządzenia nie jest potrzebne uzyskanie pozwolenia (drugi wyjątek), wówczas nie jest potrzebne nawet uprzednie zgłoszenie tego faktu właściwemu organowi.
W 2003 roku nastąpiła zmiana przepisów polegająca między innymi na zastąpieniu słów jeżeli nie podlegają ochronie jako dobra kultury słowami jeżeli nie podlegają ochronie jako zabytki. Żadna zmiana co do zasady nie wpłynęłaby jednak na już wydaną decyzję administracyjną (pozwolenie na budowę). Można więc dokonać rozbiórki na podstawie wydanego wcześniej pozwolenia na budowę, pod warunkiem jednak, że nie minęły jeszcze dwa lata od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna (lub dnia wstrzymania prac budowlanych). Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa bowiem z upływem tego terminu, jeżeli nie rozpoczęto w ciągu tych dwóch lat prac budowlanych albo zostały one przerwane na dłużej niż dwa lata. Jeżeli pozwolenie na budowę w przedstawionym przypadku wygasło, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?