Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Obowiązek dokumentowania czynności przez podatników fakturami wynika z Ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r., Nr 54, poz. 535.ze zm.)
Elementy, które powinny znaleźć się na fakturze, szczegółowe zasady wystawiania faktur oraz sposób i okres ich przechowywania zostały sprecyzowane w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. 2005 r., Nr 95, poz. 798 ze zm.)
Zasady regulujące wystawianie faktur nie ustanawiają określonego wzoru faktury, ani konkretnego sposobu ich wystawiania. W praktyce wystawia się faktury korzystając z jakiegoś licencjonowanego programu komputerowego albo korzystając ze sporządzonego przez siebie programu (lub ręcznie). Nie ma przeszkód do korzystania z komputera nie będącego własnością firmy (prywatnego). Należy jednak pamiętać o tym, by programy z jakich się korzysta były licencjonowane.