Opłata skarbowa od pełnomocnictwa w banku

Pytanie klienta:

""Czy złożenie pełnomocnictwa w banku do dysponowania rachunkiem bankowym podlega opłacie skarbowej? Jakie podmioty są zwolnione z uiszczania opłaty skarbowej przy takim pełnomocnictwie?""

Odpowiedź prawnika:

W myśl załącznika do ustawy z 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej dotyczącego szczegółowego wykazu przedmiotów opłaty skarbowej, stawek oraz zwolnień, dokument stwierdzający ustanowienie pełnomocnika oraz jego odpisy (wypisy) jest zwolniony od opłaty skarbowej, jeżeli jest ustanowiony na rzecz osób zaliczonych do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, upoważniające do dysponowania wkładem na bankowych rachunkach oszczędnościowych. Grupa osób, o której tutaj mowa, obejmuje:

  1.  małżonka,
  2.  zstępnych,
  3.  wstępnych,
  4.  pasierba,
  5.  zięcia,
  6.  synową,
  7.  rodzeństwo,
  8.  ojczyma,
  9.  macochę i teściów.

Jeżeli zatem pełnomocnictwo do dysponowania wkładem na rachunku bankowym zostało ustanowione na rzecz jednej z wymienionych powyżej osób, nie ma obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej od takiego pełnomocnictwa. W przeciwnym wypadku, gdy pełnomocnikiem będzie inna osoba, wchodzą w grę zasady ogólne, tj. na pełnomocnictwie winien być naklejony znaczek opłaty skarbowej o wartości 15 zł.