Praca sędziego na zwolnieniu lekarskim

Pytanie:

Wiem że sędzia przebywa na zwolnieniu lekarskim, mimo to wyznacza sprawy podczas trwania zwolnienia chorobowego i je w tym czasie rozpatruje. Będąc na zwolnieniu wydaje wyroki skazujące. Czy sędziów nie obowiązują przepisy? Czy sędzia taki miał prawo uczestniczenia w sprawach czyli świadczenia normalnej pracy i wydania wyroku? Gdzie o tym donieść?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Czas pracy sędziego jest określony wymiarem jego zadań. Sędziowie nie podlegają systemowi ubezpieczeń społecznych, po prostu nie jest od ich wynagrodzenia odprowadzana składka na ubezpieczenie społeczne w tym ubezpieczenie chorobowe. Zatem świadczenia chorobowego nie wypłaca ZUS, lecz sędzia otrzymuje w tym okresie normalne wynagrodzenie.

Jeżeli sprawy zostały wyznaczone w okresie choroby sędziego z uwagi na jego fachowe postępowanie i nieprzeciąganie spraw, może stawiać się na wyznaczone rozprawy i orzekać w tym czasie. Takie postępowanie nie jest żadnym naruszeniem prawa.  Działanie takie jest wręcz wskazane w postępowaniu karnym, gdzie zmiana osoby sędziego spowodowałaby, że sprawę należałoby prowadzić od początku.

Takie działanie na pewno nie stanowi podstawy do pociągnięcia sędziego do odpowiedzialności. Działanie sędziego bowiem doprowadziło do terminowego rozpoznawania spraw i ich nieprzeciagania. Jeszcze raz należy podkreślić, że ZUS nie wypłaca świadczenia sędziemu w okresie choroby. Sędzia w okresie choroby otrzymuje normalnie wynagrodzenie.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: