Koszty postępowania eksmisyjnego

Pytanie:

"Jak odnieść się do następującej sytuacji, że nie ma obowiązku uiszczenia kosztów sądowych strona, która została zwolniona od kosztów sądowych przez sąd? Takie zwolnienie rozciąga się również na postępowania egzekucyjne. Natomiast opłata stała wynosi 40% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za opróżnienie lokalu z osób, z tym że odrębną opłatę pobiera się od każdej izby. Siostra w wyroku sądowym ma orzeczoną winę i eksmisję męża. Stąd też wnioskowałbym, że jest zwolniona z kosztów sądowych (czy jest to jednoznaczne)? Jeśli zwolnienie to rozciąga się na koszty egzekucyjne, to dlaczego komornik powołując się na art. 130 par 1 kpc w z zw. z 13 par 2 kpc i 44 ust. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. Nr 133, poz. 882) wezwał siostrę do uiszczenia opłaty w wysokości 3.0440,84 zł? Siostra może żądać zwolnienia w postępowaniu egzekucyjnym jak i gdzie o takie zwolnienie wystąpić? Do komornika, czy do Sądu Okręgowego? Czy macie Państwo wzór dokumentu ubiegania się o takie zwolnienie? Chciałbym dodatkowo rozszerzyć pytanie, gdyż mam przed sobą wyrok zaoczny Sądu Okręgowego z rozprawy sądowej (z klauzulą wykonalności). Kto musi zapewnić lokal zastępczy (siostra, komornik, urząd miasta) dla eksmitowanego skoro sędzia orzekł eksmisję przy czym przyznał mężowi prawo do lokalu socjalnego? Czy komornik ma prawo wstrzymać eksmisję do czasu zapewnienia lokalu zastępczego? W wyroku sędzia przyznał prawo mężowi do wyłącznego użytku tylko jednego pokoju i wspólnego użytkowania kuchni i łazienki, czy komornik może zatem pobierać opłatę za 4 pomieszczenia, czy winien wziąć pod uwagę tylko pomieszczenie przyznane mężowi? Czy i w jaki sposób można zmienić tryb eksmisji (z kodeksowej na administracyjną). Podczas rozprawy rozwodowej była prowadzona obdukcja, która przyczyniła się do orzeczenia winy ze strony męża. Obecnie zdarzają się udokumentowane wizyty policji ze względu na zanęcanie się psychiczne i fizyczne męża nad siostrą stąd też zależałoby nam na przyspieszeniu eksmisji, jeśli musielibyśmy długo czekać na lokal zastępczy."

Odpowiedź prawnika: Koszty postępowania eksmisyjnego

Orzeczenie winy nie ma żadnego wpływu na zwolnienie od kosztów. Sąd wydaje postanowienie o zwolnieniu od kosztów. Na etapie postępowania egzekucyjnego zwolnienie wydane podczas postępowania rozwodowego ma skutek w stosunku do kosztów komorniczych. Skoro komornik zażądał należności oznacza to, że nie była Pani zwolniona od kosztów lub zwolnienie nie obejmowało kosztów postępowania egzekucyjnego. Wniosek o zwolnienie od kosztów może zostać wniesiony razem z pozwem lub w trakcie składania wniosku o nadanie klauzuli wykonalności. Na etapie komorniczego postępowania jest on nieuzasadniony.

Lokal socjalny przyznaje sąd w orzeczeniu (w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy). Obowiązek jego zapewnienia ma gmina. Sąd orzeka o uprawnieniu do lokalu socjalnego przeciwko gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu.

Orzekając o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, sąd nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.

Egzekucja administracyjna jest wykonywana tylko w stosunku do zapewnienia lokalu socjalnego przez gminę, który został przyznany w orzeczeniu sądowym. W pozostałym zakresie prowadzona jest egzekucja komornicza. Nie ma możliwości jej zamiany. Opłaty jeśli strona nie jest zwolniona od ich ponoszenia pobiera się za cały lokal, a nie za pomieszczenia, w których małżonek przebywa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika